2 Yorum

Yok… Bunlar yine spiral değil!

Uzun zamandır optik yanılsamalardan bahsetmiyorum, hatırladığım kadarıyla eğlence olsun diye siteyi ilk açtığımda gerçekten ilginç bir örnek bulmuş, onun kaynağı olan siteyi belirtmiş ve bu işlerin hikayesi hakkında kısa bir yazı yazmıştım. En çok ilgi gören post’lardan biri oldu hep.

O günden beri, internette göz yanılsamasına neden olan pek çok benzer şekille karşılaştım , ama MAKE internet dergisinde gördüğüm bu örnek, gerçekten neredeyse büyünün sınırlarında geziniyor.

Şimdi aşağıdaki mavi halkaları dikkatlice inceleyin ve onların birer spiral oluşturup oluşturmadığına karar vermeye çalışın. Dilerseniz mouse vasıtasıyla halkaları takip ederek de kontrol edebilirsiniz. Evet, bana da ilk seferinde hiç inandırıcı gelmemişti, ama bunlar yine spiral değil!

Mavi halkalar spiral mi degil mi?

Gözlerimizin ve beynimizin bir olup bizi zaman zaman nasıl da aldatabildiği gerçekten çok şaşırtıcı.

Mavi halkaların birer daire olmadığına hala ikna olmadıysanız, onları sarı ile işaretleyerek takip ederek, içeriye doğru kıvrılan birer spiral değil, kendi başlarına dairelerden oluştuğuna kendinizi  inandırabilirsiniz. Aşağıdaki resimde size kolaylık olsun diye ben bir örnek yaptım.

Gördüğünüz gibi, onlar spiral değil daire!

2 comments on “Yok… Bunlar yine spiral değil!

  1. asıl yanılsamayı yaratan daireleri kesen dikey cizgiler, ufuk noktasından itibaren genişledikleri icin halkalara spiral etkisi veriyor..
    perspektif dersinde buna benzer bir calışma yapmıştım..
    bu arada sitenizi tebrik ederim, dolu dolu, bilgi aclığıma iyi geliyor ; bana da beklerim, gerci sayfam coğunlukla bir günlük havasında, ne derece ilginizi ceker bilmem :)

  2. pardon iyi hatırlayamadığımdan yanlış yorumlamışım, :)) söylediğimin de önemi var fakat aslolan olan renkler, farklı bir renk üzerinde siyah ve beyaz ic ice gecince şekil yuvarlak olduğundan doğal olarak girdap oluşturan bir cizgi gibi alglıyoruz.. aslında bu yanılsamayı zıt renklerle de sağlayabiliyorduk, örneğin mavi icine turuncu bir yazı yazdığınızda hareketliymiş gibi görünür, hele de şekil yuvarlak olursa aynı etki sağlanır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: