1 Yorum

On dakikalık meditasyon yöntemiyle etkili rahatlama (hem de gerçek!)

Ya da şöyle söyleyeyim, en azından gerçek olma ihtimali var.

Eğer bu da tatmin etmediyse, şu tezime karşı çıkamayacağınız kesin bence: Bu yöntemin bazılarınızda işe yarayacağı kesin, çünkü ben kendim bu tekniği birkaç kere uyguladığımda, gerçekten de kafamın boşalmasına yardımcı olduğunu gördüm. Bu yüzden, sizlere de iş güç stresi içinde biraz yardımı dokunabileceğini umduğumdan dolayı yani, bilmeniz iyi olabilir diye düşündüm.

Hepimiz, gün içerisinde işyerlerimizde günün herhangi bir anında kendimizi bunalmış ve tıkılıp kalmış gibi hissedebiliyoruz, bu iş yoğunluğunun sonucu olan baskının son derece doğal ve insani bir sonucu. İşte böyle durumlarda, kaynağını transandantal meditasyon öğretisinden alan şu basit hareketleri uygulamanız, kendinizi biraz daha sakin ve olumlu hissetmenize yardımcı olacaktır.

Üstelik, bu tekniği kendi işyerinizde uygulamak için hiçbir engeliniz yok, zira ne bağıra çağıra ilahiler söylemeniz gerekiyor, ne de rengarenk giyinip üstüne bir de kuşak bağlamanız :)

Teknik şu şekilde işliyor:

kısa ve rahatlatıcı meditasyon tekniği

Mantra: Ona bağlı kalın!

Transandantal meditasyon felsefesinde mantranın önemli bir yeri var. Hatta, olayın merkezinin ‘mantra’ olduğunu söyleyebiliriz. Kelimenin kökünü araştırayım dedim, bir kaynak Sanskritçe‘den geldiğini söylüyor. Bana gayet mantıklı göründü, çünkü mantraya dayalı meditasyon yöntemleri temel olarak ilk kez Hinduizm ya da Budizm ibadetleri sırasında ortaya çıkmış ve benimsenmiş. Kitap Sanskritçe’deki esas anlamının “fikir aracı” olduğu yazıyor olsa da, bizim yöntemimiz için mantra, kısa bir cümle, bir sözcük hatta sadece kısa bir ses anlamına bile gelebiliyor.

Sözünü ettiğim meditasyon tekniği, bu mantrayı sürekli kendi kendinize tekrarlamanıza dayanıyor. Mantrayı dışınızdan ya da içinizden tekrar etmeniz mümkün. Hatta mantra olarak kullanacağınız ses, söz ya da cümleyi isterseniz kendiniz de seçebilirsiniz, ama yine de bu konuda daha bilgili birilerinin yardımına başvurmak da iyi bir tercih olabilir (birkaç örneğini bu sitede bulmanız mümkün mesela).

Zihninizi özgür bırakmak…

Bu tekniğin mantığına göre, mantrayı tekrarlamak hafifçe bir titreşim yaratma etkisine sahip ve bu etki aklınızın kendisini sakin ve rahat bir moda sokmasına yardımcı oluyor. Bu yüzden, tekniği uygularken ayrıca bir de zihninizdeki diğer sesleri susturmak için uğraşmanıza gerek kalmıyor, bu zaten meditasyon sırasında yavaş yavaş gerçekleşiyor.

Bu teknik, bu sayede günün kalan kısmı için enerjinizi korumanıza yardımcı da olan bir egzersiz aynı zamanda.

Rahat bir yer bulun

İşyerinde ya da okulda meditasyonunuzu yapabilmenize olanak sağlayacak ve on dakika boyunca sessizce oturmanızın mümkün olabileceği bir yer  bulmanız önemli. Konuyu bilenlere göre, bu tür bir meditasyon, rahat bir koltukta ya da sandalyede oturarak da gayet güzel yapılabilir. Kısacası, bir kaç dakika boyunca gözleriniz kapalı olarak oturup rahatsız edilmeyeceğiniz bir mekan bulmak, bu sorunu çözecektir.

… Ve vücudunuzun zihninizi takip etmesini seyredin

Bu teknikte “Şimdi bütün vücudumu serbest bırakmalı, derin derin nefes almalı ve olaibldiğince rahatlamalıyım” gibi kendinize telkinlerde bulunmanıza da gerek yok. Zira, insanın beyni rahatladıkça, vücudunun tüm organları da onu izliyor. Bunu kanıtlayan ve meditasyon gibi yöntemlerle kan basıncının önemli ölçüde düşürülebildiğini gösteren araştırmalar mevcut.

Gözleriniz tamamen kapalı

Gözlerinizi meditasyon süresince kapalı tutmak, o anda içinde bulunduğunuz iş ya da okul ortamından kafa olarak uzaklaşmanızı sağladığı için önerilen bir yöntem. Gözleriniz kapalı bir halde mantrayı tekrarlamaya başladıktan bir süre sonra gerçekten de rahatladığınızı hissediyorsunuz (bunu özellikle kendi tecrübelerime dayanarak söylüyorum). Aslında bu yöntemi bir açıdan yanıbaşınızda çalmakta olan radyonun sesini iyice kısmaya benzetmek pek de yanlış olmayabilir, çünkü radyo halen açık olduğu ve siz bunu bildiğiniz halde, artık sizi rahatsız edici biçimde yüksek bir ses çıkarmıyor!

Gerçek hayata dönüş

İdeal olarak on dakika kadar uygulayabileceğiniz bu tekniğin sonunda kendinizi tamamen gevşemiş ve dinlenmiş hissetmeniz gayet mümkün (her ne kadar siz pek inanmasanız da :)

Artık yeniden e-maillerinize ya da ders kitabına gönül rahatlığıyla gömülebilirsiz. Dikkat etmeniz gereken tek nokta, bir anda çok da kendinize yüklenmemeniz. Bu işin ustaları meditasyon sonrasında bir iki dakika daha gözleri kapalı tutmanın faydalı olacağını belirtiyorlar.

Yani, arabanın vitesini ikiden dörde atarken, ayağınızı kısa bir süre pedalda bekletirsiniz ya, onun gibi bir şey demek istiyorlar sanırım :)

One comment on “On dakikalık meditasyon yöntemiyle etkili rahatlama (hem de gerçek!)

  1. çok uğraşılmış güzel bir yazı ama

    “…Rahat bir yer bulun

    İşyerinde ya da okulda meditasyonunuzu yapabilmenize olanak sağlayacak ve on dakika boyunca sessizce oturmanızın mümkün olabileceği bir yer bulmanız önemli….”

    cümlesine kadar şöyle bir üstten bakınca okumayı bıraktım. Hayatı boyunca hiçbir yerde öyle rahat bir yeri bir dakikalığına bile bulamamış olan benim gibi biri için çok ama çok lüks geldi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: