12 Yorum

Tavsiyeler

Giriş

Şöyle bir “Giriş” başlığı atayım da, millet nooluyo diye şaşırıp kalmasın istedim, bir önsöz olduğu anlaşılsın bu metnin.

İnsan beyni, yaratıcılık ve bilinç gibi konuları temel konu olarak belirleyen bir blog yazmak, aslına bakarsanız oldukça zor bir iş.

Çünkü, neresinden tutsanız elinizde kalıyor, ne yazarsanız yazın eksik kalmış gibi hissediyorsunuz. Elbette, bazen yazdıklarınızın doğruluğundan bile şüpheye düşebiliyorsunuz.

Bu yüzden, ben kendimce bu konuda güvenilir bulduğum bir çok periyodik yayını takip etmeye, konuyla ilgili kitaplar bulup, yeni yeni şeyler öğrenmeye çalışıyorum. Ama elbette zavallı bir kul olarak, gücüm ve kafam ancak belli bir kısmını anlayıp işliyor, daha sonra daha da azını yazı olarak buraya taşıyabiliyorum.

O yüzden, düşündüm ki sizler de beyin ve yaratıcılık konusunda güvenilir bulduğunuz, size yeni şeyler öğreten, ufuk açıcı olduğuna inandığınız kitapları veya benzer kaynakları bu sayfaya yazsanız, güzel ve işe yarar bir liste oluşturabiliriz.

Ben, elbette ilk adımı atacak ve bendeki bazı kitapları yorum olarak aşağıya liste halinde girmeye başlayacağım. Ortak bilgi havuzumuza ilk sıvayı vuracağım.

Haydi! Bu konuyla gerçekten ilgilenen insanların değer verdiği, boş olmayan ve yararlı bir liste oluşturalım birlikte!

Kitaplar ve dergiler, kısaca kütüphane

Kütüphane

12 comments on “Tavsiyeler

 1. Bu paylaştığın kitapların türkçesi mevcut mu mevcutsa türkçelerini söyler misin. Teşekkürler.

 2. Yukarıdaki kitapların bir kısmı Türkçe’ye çevrilmiş durumda, onların Türkçe kitap sitelerindeki linklerini koyacağım.

  Bir kısmı ise yalnızca İngilizce mevcut (en azından bende).

 3. Cancığım sabırsızlıkla kitap isimlerini bekliyorum.

 4. Bazılarının Türkçe linklerini koyuyorum. Başka bulduğum olursa, onları da ekleyeceğim. Ayrıca, bunlar evdeki kitaplardan sadece küçük bir kısmı, daha bir sürü daha var. Amacım olabildiğince yararlı kitabın linkini burada verebilmek.

  – Karısını Şapka Sanan Adam (http://www.idefix.com/kitap/karisini-sapka-sanan-adam-oliver-sacks/tanim.asp?sid=WXLESIK6TK3NXERNR2SN)

  – Uyanışlar (http://www.idefix.com/kitap/uyanislar-oliver-sacks/tanim.asp?sid=XD6EEYK2W3OOBVC87XEH)

  – Outliers /Çizginin Dışındakiler (http://www.idefix.com/kitap/outliers-cizginin-disindakiler-malcolm-gladwell/tanim.asp?sid=GYCBKKDP153SSIGTQTWE)

  Yukarıdaki kitaplardan diğerlerinin henüz Türkçe’ye çevrildiğini sanmıyorum, ama belki de çevrilmiştir. Diğer sitelere de bakacağım vaktim olunca.

 5. Beyin ve yaratıcılık konusunda eşine az rastlanır derecede güzel yazılmış bir kitap daha:

  Ünlü nörobilimci Nancy C. Andreasen’in Türkçe’ye çevrilmiş olan “Yaratıcı Beyin (Dehanın Nörobilimi)” isimli kitabı. Yaratıcılık kavramını hem biyolojik ve anatomik, hem de kişisel ve bilişsel yönleriyle ele alan son derece yararlı bir kitap. İdeefixe’de piyasada satılan fiyatının biraz altında bir fiyatla bulabilirsiniz. Linki aşağıda:

  http://www.idefix.com/kitap/yaratici-beyin-nancy-c-andreasen/tanim.asp?sid=RJ88D263FB7B4YJGZC8J

 6. Ayrıca, sonradan aklıma harika bir fikir geldi..

  Dünyanın en büyük kitap dükkanı olan Amazon’da yaratıcılık veya deha linklerine tıkladığınızda bu konulardaki tüm kitapları ve diğer ortamlardaki kaynakları arayıp önünüze serebiliyor. Ayıptır söylemesi, benim eserimdir bu küçük arama aranjmanı. Süper bir teknoloji, denemenizi tavsiye ederim. Biliyorum İngilizce kitaplar çıkıyor ama, Türkçesi vardı da biz mi koymadık??

 7. Irvin Yalom’dan müthiş bir kitap daha: Güneşe Bakmak Ölümle Yüzleşmek. Yaşlandıkça daha iyi yazıyor, insanoğlunun ölümle dansını daha iyi dile getiriyor.

 8. NTV Yayınları’ndan söz edip duruyoruz, bugüne kadar yayınladıkları bence en ilginç kitap olan Şifreler kitabını buraya almamak haksızlık olur. Gerçekten “meraklı” insanlar için tarih boyunca bilgi gizlemek için kullanılan araçların çeşitliliği insanı şaşırtıyor.

  Bu tür gizemli işlere meraklıysanız, Şifreler kitabını çok sevebilirsiniz.

 9. *sadece aptallar 8 saat uyur

  güzel bir kitap

 10. Roger Penrose, Douglas Hofstadter kitapları.

  Steven Johnson Emergence. (Direk ilgili olmasa da beynin yapısı ile diğer konular arasında bağ kuruyor. O bağların farkında olmak ufuk açıcı olabilir.)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: