Yorum bırakın

Dikotomi: Capcanlı hala!

Dikotomi için sözlükte “ikiye ayrılma, çatallanma, birbirlerinden tamamen farklı iki şey ya da düşünce arasındaki fark” anlamına geldiği yazıyor.

Aşağıdaki fotoğrafı tanımlayabilecek daha iyi bir söz aklıma gelmediği için onu kullanıyorum, ukalalığımdan değil. Paradoks, çelişki, vb. kelimeler bana göre diktomoninin verdiği “birbiriyle tamamen ayrık şeylerin bir arada olması, yaşaması” anlamını veremiyor, ondan (Bir de “oksimoron” var ama, onun ne anlama geldiği konusunda pek kimsenin tam bir fikre sahip olduğunu sanmıyorum).

Cemil Meriç Sokağı ve Bilex araba yıkama

Cemil Meriç ve Bilex Last Technology Car Wash

(Üstüne tıklayıp büyütebilirsiniz.)

Cemil Meriç, bu ülkenin yetiştirdiği en özgün düşünürlerden. Ne birini taklit etmeye çalışıyor, ne de bir düşünce akımının peşine takılmaya. Her düşüncesi ile mutabık olmamız gerekmiyor, zaten okuyucusundan öyle birşey talep ettiği de yok. Herkes kendi kafasıyla düşünsün mü diyor acaba? Yoksa böyle bir lafı kendisini tanımlamak için fazla mı rasyonalist bulurdu, bilemiyorum.

Ama, herşeye rağmen hem Doğu, hem de Batı medeniyetini en derinlemesine anlayıp, ondan sonra anlatmaya çalışan, özellikle de Batı’yı iyice ne dediğini anladıktan sonra eleştiren Türk aydınlarından biri, belki de onların zirvesi.

Yukarıdaki fotoğraf ise Üsküdar’daki Bağlarbaşı Caddesi’ne dik inen Cemil Meriç Sokağı’nın bu caddeyle kesiştiği nokta. Cemil Meriç 1987‘de öldüğünde, başıbozuk bir mahalle sığlığına dayanan Anglosakson kültürünün Türkiye’de bugün bu kadar hakim olacağını öngörüyor muydu, görmüyor muydu, tahmin etmek zor. Genelde kötümser olduğu için muhtemelen geldiğimiz bu noktayı önceden görmüş olabileceğini varsaymak bana göre yanlış olmayabilir.

Demek istediğim de şu sonuçta: Geçtiğimiz haftasonu çektiğim bu fotoğraf,  bence tam da içinde yaşadığımız ve ruhumuzun en derinlerine işleyen bu ikiliği gayet dramatik bir şekilde ortaya koyuyor, o yüzden hoşuma gitti. Şimdi sitede yer vermemin nedeni de budur.

Not: Fotoğrafı daha okunur ve anlaşılır kılan Kemal Kestelli‘ye teşekkürlerimle. Onun son derece kaliteli ve zengin içerikli blogunu da şiddetle tavsiye ederim, özellikle de fotoğraf meraklılarına.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: