Yorum bırakın

CIA, habersiz Fransız köylüleri üzerinde LSD kullanmış…

Birkaç gün önce The Telegraph’ta yayınlanan bir makaleye göre,  1951 yılında Fransa’nın bir bölgesinde ortaya çıkan kitlesel histeri nöbetleri, o zamanlar aynı bölgede CIA tarafından yapılan gizli bir deneyin sonucu ortaya çıkmış. Bu deneyde, CIA, köylülerin yedikleri ekmeğin içine gizlice LSD karıştırmış ve sonuçlarını gizli olarak gözetlemiş.

LSDli ekmek yiyen köylü

The Telegraph'tan

Haberde konu şu şekilde anlatılıyor (serbest bir özetlemeyle alıntılıyorum):

Fransa’nın güneydoğusunda yer alan Gard bölgesinin küçük köylerinden Pont-Saint-Esprit’te Le Pain Maudit (Lanetli Ekmek) efsanesi hala anlatılıyor.

16 Ağustos 1951’de köy halkı aniden korkunç yaratıkların ve ateş görüntülerinin yer aldığı halüsinasyonlar görmeye başlamışlar. Köylülerden biri, karnının yılanlar tarafından yavaş yavaş kemirilerek yendiğini iddia ederek kendini nehire atarak intihar etmeye çalışmış. 11 yaşındaki bir çocuk ise, büyükannesini boğarak öldürmek için saldırıda bulunmuş.

Yine köylülerden biri “Ben bir uçağım” diye bağırarak kendini ikinci katın penceresinden boşluğa bırakmış ve bacaklarını kırmış, ancak yine de kalkmaya gayret ederek yaklaşık 50 metre daha yürümeye çalışmış. Bir başkası, kalbinin ayaklarından dışarı çıkmak üzere olduğunu söyleyerek doktora kalbini yerine geri getirmesi için yalvarıp durmuş. Bu kişilerden çoğu, deli gömleği giydirilerek uzak bir kliniğe yerleştirilmişler.

Albarelli isminde bir adam ise, bu olaylardan iki sene sonra 13’üncü kattan atlayarak intihar eden ve o zamanlar devletin ilgili birimi için çalışmış bir biyokimyager olan Frank Olson’un şüpheli intiharını araştırırken, şans eseri bazı CIA dökümanları bulmuş. Bu dökümanlardan birinde bir CIA ajanı ile Sandoz firmasının bir yetkilisi arasındaki bir konuşmaya yer veriliyor ve CIA ajanı konuşmada “Pont-Saint-Esprit gizeminin” tamamen diethylamide (LSD‘nin D’si olan madde) kaynaklı olduğunu belirtiyormuş,

Elbette bu haber doğruysa, aslında çok da şaşırtıcı olmamalı. Çünkü, hem birinci hem de ikinci dünya savaşları sırasında, savaşan her iki tarafın da çeşitli amaçlarla insanları “habersiz denek” olarak kullandıkları pek çok ilaç deneyi yaptıkları biliniyor. Bu deneylerden çoğu aslen, cephedeki askerleri zor şartlara daha dayanıklı kılma ve yorulmalarını önleme amacını taşımış, ancak bu örnekte olduğu gibi nedenini tam olarak anlamanın güç olduğu başka bir çok deney de sonradan ortaya çıkartılmış durumda (LSD’nin o zamanlarda henüz yeni keşfedilmiş bir madde olduğunu unutmamak lazım). Özellikle ABD’nin sicili bu açıdan oldukça kötü, ancak Almanya’nın da II. Dünya Savaşı sırasında askerler ve siviller üzerinde içlerinde hardal gazı, radyasyonlu maddeler ve halüsinasyona sebep olan ilaçların da yer alan benzer deneylere kalkıştığı biliniyor.

ABD’de yayınlanan bazı raporlar, bu tür deneylerin ABD tarafından yetmişli yıllara kadar uygulanmaya devam ettiğini gösteriyor, daha bol bir zamanımda onlardan da örnekler veririm.

Ama asıl sorun şu ki, bu tür deneylerin bugün de yapılmadığını iddia etmemizi sağlayacak dayanakları nereden bulacağız? Bu deneyleri yapan gizli haberalma kuruluşları üzerindeki denetim ve sır örtüsü aynen devam ettiğine göre, farklı şekillerde de aynı türde faaliyetlerin devam etmediğini kim söyleyebilir ki?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: