2 Yorum

Otizm bazı işler için bir engel değil, aranılan bir özellik olmaya başlıyor.

Roy Brix, uzun süre boyunca sakız ve şekerleme firması Wrigley’de bilgisayar sistemleri geliştirme uzmanı olarak çalışmış bir Amerikalı. Bu iş, detaylara çok sıkı önem vermeyi, tek bir görev üzerinde uzun süre odaklanmayı ve bir konu üzerinde onu mükemmel hale getirene kadar bıkıp usanmadan tekrar ederek çalışmayı gerektiriyor.

Peki böylesine zorlu bir meslekte başarılı olabilmesinin ardındaki sır ne? Cevap çoğumuz için şaşırtıcı olabilir, ama konuyu biraz olsun bilenler tahmin etmişlerdir: Otizm.

54 yaşındaki Brix’e 2001 yılında, benim “ılımlı otizm” demeyi tercih ettiğim Asperger Sendromu teşhisi konulmuş (aslında, bu iki durum arasında ölçülebilen bir fark olmadığını, genelde daha “fonksiyonel” kabul edilen otistik kişilere bu teşhisin konulduğu ve DSM V’te muhtemelen Asperger Sendromu’nun ayrı bir bozukluk olarak yer almayacağını da belirtmeden geçemeyeceğim). Ancak, Brix için bu durum onun mesleğinde ideal bir çalışan olarak görülmesini sağlıyor.

Bu gelişimsel bozukluk, son verilere göre ABD’de her 150 çocuktan birinde görülüyor, fakat son zamanlarda bazı şirketlerin bu duruma yaklaşımı, bu tür kişileri az bulunan bir “kaynak” olarak görme eğilimi gösteriyor.

Örneğin, Danimarka’da Specialisterne ismindeki bir firma otizm sahibi olan insanları eğitip, onlara uygun iş alanlarında meslek sahibi olmalarını sağlıyor. Bu kişiler, genelde diğer şirketlere saat bazlı danışmanlık gibi görevlerde yer alabiliyorlar, yaptıkları işler ise veri girmek, montaj işleri ve diğer çalışanların yorucu ve rutin bulabilecekleri işler olabiliyor.

Brix’e göre ise, tüm dış etkenlerden kendisini soyutlayıp tek bir konu üzerinde uzun süre konsantre olabilmesi için onun için iş hayatında büyük bir avantaj olmuş. Roy Brix, şu anda Wrigley’den emekli olmuş durumda ve Chicago’da kurulu bir şirket olan Aspiritech firmasının yönetim kurulu üyesi. Bu firma, otistik özellik taşıyan kişileri, müşterileri olan yazılım geliştirme firmalarında “tester” olarak görevlendiriyor.

Elbette, bu özellikleri taşıyan insanların her zaman için diğer insanlara sıkıcı gelen işlerde görevlendirilmediğini de bu firmanın faaliyetlerinde gözlemleyebiliyoruz.  Zira, yeni geliştirilmekte olan yazılımları test etme işi tekrara dayalı bir iş olmaktan çok, düzgün çalışmayan en ufak parçaları diğerlerine göre çok daha kolay tespit edebilme yeteneğine dayanan bir iş. Ayrıca, tester olarak görelendirilen kişilerin yaratıcılıklarını sergileyebilecekleri pek çok alan da bulunuyor, rastladıkları problemlere değişik çözümler önerebilme, son dakikada ortaya çıkan plan değişikliklerini rahatlıkla gerçekleştirme ve ani gereksinimleri karşılayabilme gibi kişilik özelliklerini bu işte kullanabiliyorlar.

2 comments on “Otizm bazı işler için bir engel değil, aranılan bir özellik olmaya başlıyor.

  1. Otizme çok farklı bakabilmemi sağladı burada yazılanlar. İlham veren bir öykü olduğunu düşünüyorum, teşekkürler.

    • Guzel sozleriniz icin cok tesekkur ederim. Bu yazıya benzer baska yararlı yazılar da sitemde bulunuyor, onlara da bir göz atmanizi oneririm.

      Bir de kendi sitenizde link verirseniz, ne guzel olur, bir bilseniz :))

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: