Yorum bırakın

Tetris oynayanların beyinleri daha iyi çalışıyor, korteks dokuları daha da güçleniyor ve saçları daha gür çıkıyor!

Tetris oynamak hakkındaki bugüne kadarki tek düşünceniz çocukken size iyi zaman geçirttiğiydi, öyle değil mi? Pardon, çocukken mi dedim?? Alakası olmadığını hepimiz biliyoruz ve daha seyrek de olsa elimize düşecek olursa, hala birkaç bloğu yerlerine oturtmaktan kaçınılmaz bir zevk alıyoruz.

Mind Research Network ismindeki bir kuruluşta çalışan süper yaratıcı araştırmacılar, yaptıkları yıllar boyu süren araştırmalar (“yıllar boyu” kısmını ciddiye almayın lütfen) sonunda tetris oynamanın, beynin daha etkin ve verimli çalışmasına, üstelik beynin kompleks düşünceler ile ilgili kısmı olan gri maddesini daha da fazlalaştırdığı sonucuna ulaşmışlar. Araştırmanın aslında gri maddeyi kalınlaştırdığının gözlendiği belirtiliyor, ancak “kafanın kalınlaşması” bizde farklı bir anlama geldiği için o şekilde çevirmiyorum :)

Araştırmanın geniş bir şekilde yayınlandığı internet sayfaları burada yer alıyor. İlgilenen daha da detayını inceleyebilir.

Çalışma, sürekli pratik yapmanın beyni değiştirebileceği fikrine ve bunun alt bir açılımı olarak da “beyni çalıştıran ve zorlayan görsel ve uzamsal bir görevin” korteks dokusunun yapısı üzerinde etkileri olabileceği hipotezine dayanıyor. (Görsel ve uzamsal = visuospatial, ne yazık ki daha fazla Türkçeleştiremedim)

Elbette ki bu bulgular, 25 yaşında olmasına rağmen halen bizi eğlendirmeyi başarabilen bu oyunun etkileri üzerinde yapılan ilk bilimsel çalışma değil. Ancak yine de anne babanız “bu yaşında hala elinde o oyuncakla dolaşmaya utanmıyor musun?” dedikleri zaman, size verebileceğiniz en iyi cevabı veren çalışma olduğu kesin…

Hadi herkese kolay gelsin :)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: