1 Yorum

Siz hala yazı tura atınca, yazı veya tura gelme şansının eşit olduğunu düşünedurun…

Öyle görünüyor ki yazı tura atarken şansların %50-50 olmasını engelleyen bir sürü neden var. İşte bu konudaki araştırmanın bu büyük yanılgımıza vurduğu en büyük darbeler:

  1. Eğer para havaya atılıp daha sonra yakalanıyorsa, atıldığı zaman hangi yüzü gösteriyorsa yine o yüzün gelme olasılığı % 51. Yani, atan kişi parayı havaya fırlatmadan önce para turayı göstreiyorsa, attıktan sonra da %51 ihtimalle tura gelecektir.
  2. Eğer para havaya atılmak yerine hızlıca döndürülüyorsa, ağır olan yüzünün aşağıda kalma, yani hafif yüzünün kazanma olasılığı ise % 50’nin çok çok üzerinde. (Biliyorsunuz paraların iki tarafı,  zamanın getirdiği  aşınma, yapım sırasındaki minik hatalar, üzerlerindeki şekil ve kabartmalar, üstlerine mikroskobik şeylerin yapışmış olması gibi sebeplerle, aslında hiçbir zaman aynı ağırlıkta olmuyor) Bu yüzden döndürülerek yazı-tura oynamak aslında büyük oranda eşistsiz bir şans denemesi. Sizi mi kıracağım, neredeyse % 80 oranında yazı gelme olasılığı var, etrafta pek söylemeyin.
  3. Eğer para havaya atıldıktan sonra yere düşmesine izin veriliyorsa, bu şansların eşitlenmesinde etkili olabiliyor.
  4. Fakat eğer para havaya atılıp yere düştükten sonra yerde kendi ekseni üzerinde dönüyorsa, o zaman 3 numarada anlatılan  sapma devreye giriyor.
  5. Paranın yere düştüğünde dik durarak öyle kalma şansı 6000’de 1. Ki bu duruma verilen isim filipistik garabet (kendim çevirdim).
  6. Bir yazı-tura denemesinden önceki koşullar, diğer bir denemenin koşullarına tamamen benziyorsa, bu ikinci denemede de ilkiyle aynı sonuç geliyor. Yani, yazı tura oyununda bile bir miktar determinizmden kaçınmak mümkün değil.
  7. Parayı havada döndürerek ne kadar yükseğe fırlatırsanız, 50-50 şansına o denli yaklaşabilirsiniz. Çünkü paranın dönme sayısının artması, eşit şansların oluşma olasılığını arttırıcı bir etken.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: