4 Yorum

Deha (ve dahiler) hakkında bilmediğiniz 10 gerçek..

Yeni bir yazı dizisine başlamaya karar verdim. Genelde sitenin konusuyla ilgili olarak, yani beyin ve insan kafasının çalışma şekli ile bağlantısı olan konular bulup, onlar hakkında bilinmeyen on adet ilginç bilgi sunacağım. Her zaman on taneyi tutturabileceğimden emin olmasam da, dizinin adını bir şekilde böyle koymuş oldum artık. Neyse, zaten sonradan değiştirilebiliyor.

İlk konumuz, “deha”. Ve işte deha hakkında bilmediğiniz on ilginç nokta:

 1. 1956’da Nobel fizik ödlünü kazanan William Shockley, bu ödülü transistörü icat etmesinden dolayı almıştı. Hatta, kendisi yine bu çalışmalarından dolayı Time dergisinin 20. yüzyılın en etkili 100 kişisinden biri de seçilmiş. Ancak gelin görün ki, çocukluğunda ne acılar çekmiş zavallı William, onları bilen yok. Çocukluğunda, zeki çocukların uzun süreli gelişiminin izlendiği bir araştırmaya dahil edildikten bir süre sonra, IQ’sunun yeterince yüksek bulunmaması nedeniyle incelenen çocuklar arasından çıkarılmış.
 2. Dahiler üzerinde yapılan en ünlü ve en uzun süreli çalışma, Louis Terman (bazıları Lewis de derler) tarafından 1920’lerde başlatılan ve IQ seviyesi 140’ın üzerinde olduğu belirlenen bir grup çocuk üzerinde yapılan araştırmadır. Terman, gerçek bir azimle, tüm çocukların hayatlarının bütün dönemlerini çeşitli açılardan ele almış ve devamlı periyodik olarak gelişimlerinin ve başarılarının sonuçlarını yayınlamıştır.  Terman’ın düşüncesi, çalışmanın sonucunda bu çocuklarının hepsinin ne kadar başarılı olduğunun ortaya çıkacak olmasıydı, çünkü kendisi başarının sadece IQ’ya bağlı olduğunu savunan bir akıma mensuptu. Bu çocukların hiçbiri büyüdüklerinde Nobel ya da benzeri üstün bir ödül alamamıştır.
 3. 19 ve 20. yüzyılda yaşamış olan birçok dahi, en hafif deyimiyle, biraz karışık cinsel hayatları ile ya da karşı cinsle ilginç ilişki kurma biçimleri ile tanınmışlardır. Bunlardan bazıları Richard Feynman, Albert Einstein ve Bertrand Russel idi.
 4. Bir teoriye göre, erkek dahiler kendilerini risk altına çok daha rahat sokmalarını sağlayan bir istek taşırlar ve bu güdünün sebebi yüksek testosteron seviyelerine sahip olmalarıdır.
 5. Dahi olmak, hayatınız boyunca maddi olarak rahat bir hayat süreceğiniz anlamına gelmiyor. Son yapılan bir araştırmaya göre, düşük IQ seviyesine sahip “baby-boomer”lar (II. Dünya Savaşı sonrası sürü olarak doğan Amerikan vatandaşları), yüksek IQ seviyeli olanlarla eşit derecede para biriktirme yetisine sahiplermiş.
 6. Albert Einstein’in Nobel ödülü ile birlikte verilen para ödülünü berbat yatırımlarda kaybettiği söylenir. Tabii Allah korusun, hepimizin başına gelebilir.
 7. Asperger sendromunu (otizmin daha yüksek fonksiyon gösteren bir türü diyebiliriz) ilk olarak tanımlayan Avusturyalı araştırmacı Hans Asperger’e göre, matematiksel ve bilimsel alanlarda deha seviyesine ulaşmak ile asperger sendromu arasında yadsınamaz bir bağ vardı. Ona göre, “bilimde ve sanatta dahilik için bir tutam otizm” şarttı.
 8. Kafası hep karışık ve dalgın şaşkın profesör tiplemesi, genellikle dahiler için kullanılan bir genelleme olarak bilinir. Ancak, bu durum bazıları için bunun aynen böyle olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Bilimde ilk olarak sibernetik alanını bulan Norbert Weiner dalgın dahi tiplemesinin tipik bir örneğiydi. Anlatılanlara göre, bir konfreransa arabasıyla giden Weiner, dönüşte arabayla geldiğini unutarak eve otobüsle dönmüş ve işin daha da komiği, evinin park yerinde arabasını bulamayınca arabasının çalındığı iddiasıyla polise başvurmuş.
 9. Size çok gizli bir bilgi: Aslında siz de bir dahi olabilirsiniz. Avusturalya’da yapılan bir araştırmaya göre,  günlük 5 miligram kreatin (kas dokusunda bulunan bir madde) verilmesi, bir insanın zeka seviyesini belirgin oranda arttırıyor.
 10. Sadece insanların dahisinin olmadığını da unutmamak lazım. 2007’nin Eylül ayında 31 yaşında hayata gözlerini yuman Alex isimli papağan, bugüne kadar yaşamış olan en zeki kuş olarak biliniyor. Kendisi, 50 ayrı cismi ayırt edebiliyor, yedi ayrı rengi ve şekli tanıyabiliyor ve altıya kadar sayabiliyormuş (ben de diyenlerin yalancısıyım kardeş).

4 comments on “Deha (ve dahiler) hakkında bilmediğiniz 10 gerçek..

 1. […] filler, saksağanlar ve daha önce sözünü ettiğimiz Alex isimli bir papağan da (bakınız: Dahiler hakkında bilmediğiniz on gerçeğin sonuncusu) aynaları kullanarak objeleri ayırt etme veya vücutlarındaki belirli bir yerdeki herhangi bir […]

 2. 6- Einstain 1921 de nobel ödülünden aldığı paranın tamamını eski eşi Mileva Maric’e vermiştir. Bunun sebebi 1917 yılında boşanmadan önceki yaptıkları anlaşmaya dayanmaktadır.Mileva Maric’de bu parayla 3 daire satın alıp kiraya vermiştir.

 3. Einstein’in aldığı paranın tamamını Mileva Mariç’e verdiği iddiasının bugüne kadar kesinlik kazanmamış bir bilgi olduğunu okumuştum – yani taraflarının ikisinin de onaylamadığı bir iddia. Ama elbette doğru olabilir. Senin elinde bunu daha da kesinleştirici bir kaynak varsa, bizi de bilgilendirebilirsen sevinirim.

  Ayrıca, bu iddianın kökeninde başka bir komplo teorisi yatar aslında, o da şudur: “Genel görelilik kuramının 1905’te yazılıp yayınlanmasında, temel rolun Mileva’ya ait olduğu, esas büyük fikirlerini onun ortaya attığı, ama hem günün koşullarından, hem de kendi “bencilliğinden” dolayı, Einstein’in tüm teoriyi sadece kendi ismiyle yayınladığıdır bu teori.

  Dediğim gibi, bu teori komplo teorisi sınıfından bugüne kadar kurtulamamıştır, zira bir şehir efsanesi niteliğini aşamamış, en küçük bir inandırıcılığa dahi sahip olan bir kanıt ileri sürülememiştir. Ek bir not olarak bunu da belirtmekte fayda var.

  Selamlar,

  Can

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: