5 Yorum

Aynı beyni paylaşan ikizler

Kafalarından yapışık olan ikizler Tatiana ve Krista Hogan‘ın yaşamı, İngiltere’de son günlerin en güncel ve popüler konularından biri. Son olarak haklarında yayınlanan bir belgesel sayesinde iyice ilgi odağı olan ikizlerin durumu gerçekten de çok  ilginç.

Felicia, Tatiana ve Krista Hogan

Kafalarından yapışık olarak doğan ikizlerin durumu, tıp literatüründe zaten son derece seyrek rastlanan bir olgu. Bir de bunun üstüne modern çağın olmazsa olmazı televizyon ve diğer kitle iletişim araçlarının etkisi binince Tatiana ve Krista Hogan ülkede iyice ilgi odağı haline gelmiş.

İkizlerin annesi, Felicia Hogan ikizlerin varlığını ilk kez hamileliğinin yirmi birinci haftasında yapılan görüntüleme testlerinde öğrenmiş. Doktorlar, Felicia’nın o sıralarda yirmi bir yaşında olmasını ve daha önce doğan iki çocuğunu da göz önüne alarak, doğumu gerçekleştirmesi halinde risklerin hayli yüksek olabileceğinden bahsetmiş ve ona kürtajı düşünebileceğini söylemişler. Felicia bu öneriyi kabul etmeyerek ikizleri doğurmaya karar vermiş ve sonuçta, doğum doktorları da şaşırtan bir şekilde, hem anne hem de ikizler için gayet sağlıklı olmuş.

Doğumdan sonra doktorların gördükleri “farklı” olaylardan ilki, ikizlerden birine iğne yapıldığında diğerinin de iğne sanki ona yapılmış gibi ağladığını farketmeleri olmuş. Daha sonra ikizler büyürken ailenin gözlemlediği çeşitli ve birbirinden değişik olaylar, örneğin ikizlerden birinin dalgın olduğu durumda diğerinin bir ses üzerine aniden irkilmesi ve gözlerini kırpıştırması gibi, ikizlerin gerçekten de bazı duyuları paylaşıyor olabileceği düşüncesini ailede ve doktorlarda güçlendirmiş.

Peki ama bunun açıklaması neymiş, nasıl oluyormuş da birinin hissettiğini diğeri algılıyormuş?

Belgeselden öğrendiğimize göre, ikizler doğumlarından dört ay sonra genel bir kontrol için bilgisayarlı tomografi testine tabi tutulmuşlar. Bu tomografi görüntülemesinde, ikizlerin beyin maddelerinin birleşik olduğu, bazı beyin ve damar yapılarının birbirine karmaşık bir şekilde bağlantılı olduğu görülmüş. Bu durum, zaman zaman diğer yapışık ikiz vakalarında uygulanan birbirinden “ayırma” operasyonunu imkansız hale getirmiş. Üstelik, beyin yapılarının incelenmesi sonucunda, ikizlerin tek bir “talamus“u paylaştıkları fark edilmiş. (Talamus, tıp dilinde söylemek gerekirse, beyinde üçüncü ventrikülün bir tarafından diğer tarafına uzanan gri maddenin her iki yarıküresine verilen addır. Temel olarak algı verilerinin iletilmesini sağlar ve özellikle “ağrı” ve “acı” hissedilmesinde merkezi bir role sahiptir.)

Bu belgesel, ikizlerin hayatının bir yıla yakın bir kesitinden parçalar sunuyor. Yine belgeselden öğreniyoruz ki, ikizler, iki yıl dört aylık iken yürüyemiyor, ancak ayakta durabiliyorlarmış. Bunun yanında, yine o sıralarda “dur” ve “onu ver” gibi basit kelime ve cümlecikleri söylemeye başlamışlar. İkisinin farklı kişilik gelişimleri de buna yakın tarihlerde gözlenmeye başlanmış.

Örneğin Tatiana, ikizler arasında daha “entelektüel” olanıymış (iki yaşındaki çocuk ne kadar olabiliyorsa tabi) ve insanlara karşı çok sıcak davranan, sık sık kucaklayan ve öpmek isteyen, mutlu bir çocukmuş. Krista da zaman zaman böyle davranışlar sergilese de, daha çabuk sinirlenebiliyor, daha fazla ağlıyor, saldırgan hallere daha çok eğilim gösteriyor ve istediğini almak için çığlık falan atabiliyormuş. Ancak, her ne kadar farklı kişilikler sergileseler bile, ikizler yardımlaşmanın ve birlikte hareket etmenin önemini çabuk kavramışlar. Örneğin, artık ayağa kalkıp yürümek için, çok rahat bir şekilde birbirleriyle koordineli olarak hareket edebiliyorlarmış.

Bu arada, ikizlerin beyinlerinin nörobiyolojisinin anlaşılabilmesi için çalışmalar da devam ediyormuş. Zaten, Krista gıdıklandığında gülen de hala Tatiana imiş.

Sonradan ekleme: Baktım internette videoları da var, onların da linkini koyayım dedim. Kopyala yapıştır yöntemiyle izlenebilir:

http://channel.nationalgeographic.com/episode/the-twins-who-share-a-brain-4912/Videos/08272_00
http://channel.nationalgeographic.com/episode/the-twins-who-share-a-brain-4912/Videos/08273_00

5 comments on “Aynı beyni paylaşan ikizler

 1. Bu halde doğan iki çocuğa BT ya da MR çekmek için doğumlarından 4 ay sonraki rutin kontrolünü beklemişlerde tıbbi açıdan çok ayıp etmişler(Ama muhtemelen etmemişlerdir, belgeselin hatasıdır diye düşünüyorum).

  Doğar doğmaz, vital bulguları(ateş, nabız, solunum, kan basıncı) stabil olduğu anda yollamak lazım.

 2. Yok belki ilk doğdukları zaman da göndermişlerdir de, beyinlerindeki olayı dördüncü aydaki çekimde görmüşlerdir. Bence sürekli kontrol altında tutuluyordur onlar, radyasyonun izin verdiği ölçüde bir sıklıkla da BT’ye gönderiliyorlardır.

 3. inanılmaz 1 olay ya..

 4. […] Akıl, Beyin ve Yaratıcılık – Aynı beyni paylaşan ikizler […]

 5. Sanki onların önünde gidiyoruz diyormuşum gibi anlaşılacak, ama naapalım, bu durumda da öyle oluversin…

  Bugün internette gezinirken ne göreyim, ünlü nörobilim blogu Mind Hacks de bu konuda bir yazı yayınlamamış mı? Benden bir ay kadar geç kaldılar ama olsun, ikizler hakkında yeni ve oldukça ilginç bilgilere ilgi duyarsınız linkini aşağıda bulabilirsiniz:

  http://mindhacks.com/2010/11/10/best-of-both-worlds/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: