2 Yorum

Yine yılın Nobel zamanları

Yılın yine Nobel ödülü zamanları geldi :)

Baba dallardaki ödüller açıklandı bile, kimya, tıp, fizik ve son olarak da bugün edebiyat ödülleri verildi. Bu yazıyı yazdığım saatlerde, kala kala sadece barış ile ekonomi dallarındaki ödüller kaldı ki, onların da bilimle ne kadar ilgili olduğunu pek tartışacak değilim (tamam, ekonomiyi tartışabilirim, ama bu kabul edeceğim demek değil).

Sevgili Marie Sklodowska Curie: Müze olan evindeki defterler radyumdan dolayı hala ışıl ışılmış.

Bu sene ve eskiden kazanların listesine derli toplu halde şöyle bir göz gezdireyim derseniz, Nobel ödüllerinin resmi sitesindeki şu sayfayı önerebilirim.

Ha bir de fırsattan istifade, çeşitli zamanlarda Nobel ödülleri hakkında bu sitede yazdığım yazıları da toplu halde bulabileceğiniz bir de şu sayfa var, o da bakarsınız ilginizi çeker :)

Ne de olsa bunları yazdığımda site daha ufacıktı, okuyanı ben ve yakın çevremden, hatta sadece benden oluşuyordu diyebilirim. Gözden kaçıranlar için iyi bir fırsat olur, okumuşlar da belki hafızalarını tazelemek isterler diye hani. Ne de olsa zaman sert bir rüzgar gibi süpürüyor hayatlarımızı, biz çoğu zaman farkında bile olmadan… (Haydaa, bu duygusallık da nereden çıktı ki şimdi?)

2 comments on “Yine yılın Nobel zamanları

  1. lütfen ekonomiye gerekli saygıyı gösterelim u.u

  2. Ekonomiyi bilim olarak görmemeni ilginç olmuş gerçekten. Ekonomi (genellikle) doğa bilimlerinin metodolojisini kullanan bir sosyal bilimdir. Hipotezini modellerle açıklamaya çalışır, daha sonra da sınar. Ancak kontrollü deney imkanı yoktur. Kontrolsüz de olsa toplumların ekonomil tecrübeleri teori düzeyindeki modellerin sınanmasına imkan tanır. Doğa bilimlerindeki kesinlikte olmasa da bazı modeller reddedilir, bazıları ise modifiye edilip kullanılmaya devam ederler.

    Sosyal bilimlerin tamamını bilimden saymıyorsanız bir yere kadar sizi anlarım (ama katılmam). Ancak, sosyal bilim diye bir şey olduğunu kabul edip de ekonominin bir bilim olmadığını düşünüyorsanız orada bir sıkıntı var demektir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: