8 Yorum

Bilim adamlarına adanmış dünyanın en ilginç ve en görkemli beş anıtı – 1. Bölüm

Bugün evlerimizi aydınlatıp ısıtabiliyorsak, binlerce kilometre ötedeki insanlarla istediğimiz anda gerçek zamanlı olarak iletişime geçebiliyorsak ve bunun gibi şu anda bize normal gelen, ancak geçmiş nesillerin hayal bile edemeyeceği nimetlerden faydalanıyorsak, tüm bunların bilim adamlarının adeta sonu gelmez çalışmalarının sonucu olduğunu da unutmamamız gerekir.

Tamam, belki gerçekten de bu bilim adamlarının bazıları kişilik olarak biraz “değişik” insanlardı.  Bazılarının hiç anlaşılmayacak, egzantrik, acayip tavırları vardı şüphesiz. Ama onlar aynı zamanda müthiş parlak beyinleriyle kendi kısa yaşam sürelerinden sonra gelen yüzyıllara ışık tuttular ve muhteşem buluşlarıyla günümüzün modern teknolojilerinin doğuşunu sağladılar. İşte, bu büyük adamların adına dünyanın çeşitli yerlerinde yapılmış 5 adet etkileyici heykel veya anıt…

 • Sir Isaac Newton

Böyle bir sıralamaya, gelmiş geçmiş en büyük dehayla başlamak doğru olur diye düşündüm – en azından dünyayı en fazla değiştiren ve bilimi bugün anladığımız şekliyle ilk kez “keşfeden” adamla. Tesadüfe bakın ki  heykellerin en ilginci de onun ki (resimlerin üzerine tıklayın ki büyüsünler, kocaman olsunlar).

Isaac Newton anıtı

Isaac Newton anısına dikilen anıt

Sir Isaac Newton, bilindiği üzere bir İngiliz fizikçisi, matematikçisi, astronomu, filozofu, teolojisti ve de elbette simyacısıydı; belki de bunların hepsinde de en ünlüsüydü. Doğanın kanunlarını ilk kez olarak matematiksel prensiplerle açıkladığı Principia Mathematica ismindeki eserini 5 Temmuz 1687 tarihinde yayınladı. Bu eser, halen pek çok bilim tarihçisi tarafından bilim tarihinin en etkili eseri olarak kabul edilir.

Newton, ayrıca hareketsizliğin korunumu ve açısal momentum kavramlarını ilk kez açıklayan, yansıtmalı teleskobu insanlığa ilk kez tanıtan ve soğumaya ilişkin gözleme dayanan ilk kuralı ortaya koyan kişi ünvanlarını da taşımaktadır. Newton, aynı zamanda ışığın hızı ve doğurduğu sonuçlarla da yakından ilgiliydi.

Isaac Newton fizik alanındaki teorilerini açıklayabilmek için, türev, limit, diferansiyel gibi kavramları içeren ve matematiğin bir alt dalı olan kalkülüsü de keşfeden kişi olarak bilinir. Her ne kadar Leibniz‘in mi yoksa Newton’un mı ilk olarak kalkülüsü bulduğu tartışmalı bir konu olsa da, bu konuda ikisinin yaptığı tartışmalar (hatta kavgalar), olayın biraz da magazinsel yönüne kaçan, oldukça ilginç ve ikisinin de kişiliğine ışık tutan detaylar içerir. Yakın zamanda, fırsat bulduğum bir zaman, bu konuda da bir yazı döktürmeyi planlıyorum ama zamanı için şimdiden bir söz veremem:)

Newton adına yapılan yukarıda gördüğünüz bronz anıt 4 metre uzunluğundadır ve elindeki ölçüm aletleriyle evrenin geometrik kuralları üzerinde çalışan Newton’ı temsil eder. 1995 yılında Yeni İngiliz Kütüphanesi tarafından yaptırılan anıt, Euston Caddesi yakınlarındaki bir alanın ortasında bulunmaktadır. Heykeltraş Sir Eduardo Paolozzi tarafından yontulan bu heykel, 1795 tarihli William Blake imzalı bir yontma resme dayanır.

 • Galileo Galilei

15 Şubat 1564 tarihinde İtalya’nın Toskana bölgesinde doğan Galileo Galilei bazıları tarafından “Modern bilimin babası”, “Fiziğin babası” ya da “Astronominin kurucusu” olarak anılmaktadır. Galilei de Newton gibi (daha doğrusu çağdaşı olan tüm “bilim” adamları gibi) bilimin bir çok dalıyla uğraşmıştır. Dolayısıyla, Galilei hem fizikçi, hem astronom, hem matematikçi, hem de bir felsefeci olarak kabul edilmektedir. Tarihte “Copernicanism” olarak bilinen akımı desteklemiş, fizikte ivme kavramının önemini ortaya koymuş ve cisimlerin parabolik hareketinin kurallarını açığa çıkaran ilk kişi olmuştur.

Galileo Galilei'nin Floransa'daki heykeli

Galileo Galilei'nin Floransa'daki heykeli

Her ne kadar tüm bunların yanında başka bir çok teorisi hatalı çıkmış olsa dahi, Galilei’nin ismi evrene bakan gözlerimizin bir anda açılması ve modern astronominin doğuşu ile özdeşleşmiştir. Hatta, Galileo’nun teleskobu ile ilk defa yaptığı astonomik gözlemlerini anmak amacıyla, Birleşmiş Milletler 2009 yılının Uluslararası Astronomi yılı olarak kabul edilmesini önermiştir.

Floransa’da bulunan Uffizi Galerisi dünyanın en zengin ve en önemli sanat koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapar.

Velhasıl kelam, Galileo Galilei’nin heykellerini dünya gözüyle görmek isterseniz, gayet ucuza İtalya’ya  gezi düzenleyen operatörlerin turlarından birine kaydolmanız yeterli olacaktır.

Diğer 3 anıt ya da heykeli ise yazının ikinci bölümüne saklıyorum ki, siteyi sık sık ziyaret etmeyi ihmal etmeyin :)

8 comments on “Bilim adamlarına adanmış dünyanın en ilginç ve en görkemli beş anıtı – 1. Bölüm

 1. Newton, fiziği dünya ya tanıtan adam. Eşi benzeri olmayan bilim adamları kapsamında en iyiler arasında yer alacağını tahmin ettiğim biridir. Aklıma fizik gelince ilk gelen kişi.

 2. Hi,

  i subscribed because i do believe this is the right place for me.

  bye :)

  competitive intelligence

 3. Merhaba,

  Blogunuzu biraz gezdim. Epey guzel gorunuyor. Bilimle dogru durust ilgilenen bloglarin eksikligi zaman gectikce azaliyor.

  Elinize saglik…

 4. Competitive intelligence,

  Why do you believe that this is the right place for you so that you subscribed to it?

  First of all, do you understand Turkish?

  Başka bir deyişle, Türk müsün sevgili kardeşim?

 5. @Garajımdaki Ejderha,

  Yorumlar için teşekkürler.

  Selamlar,

  Can

 6. peki bilim adını tanıtır mısınız???

 7. Sevgili Gizem,

  Tanıtırım tanıtmasına da, soruyu tam olarak doğru anladığıma emin olamadım. Bir kez daha tekrarlarsan sevinirim.

 8. Newton’un heykelinin Blake’in çizimine dayanması da manidar.Bildiğim kadarıyla Blake bir romantik şair olarak Newton’dan ve yaptıklarından pek hazzetmiyordu.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: