1 Yorum

Değişiklik isteği beynin neresinde yer alıyor?

Çoğumuz insanların genelde iki tipe ayrılabileceğini biliriz: Değişiklik için can atanlar ve alıştıkları düzeni korumaya çalışanlar.

Şu da artık biliniyor ki Alzhemier’s ya da obsesif kompulsif bozukluklar gibi rahatsızlıklardan muzdarip olanların bu konuda pek tercih şansı yoktur, onlar genel olarak her zaman önceden tahmin edilebilen ortamları sevmek durumundadırlar.

Ancak, çoğumuz hayatımızın bir noktasında bilinmeyene doğru korkusuzca kendimizi attığımız bir anı hatırlarız. Böyle bir an yaşamış olduğumuzu biliriz. Böyle durumlarda, hayatımızda köklü değişiklikler yapmak ve daha iyiye kavuşabilmek için adımlar atmaktan çekinmemişizdir.

Bilim adamları, son araştırmalarının birinde bilinmeyeni keşfetmeye karar verdiğimiz zaman aktif hale geçen bir bölgenin var olduğunu saptadılar.

Bu araştırmada tercih hakkı verilen maymunların davranışları gözlendi. Maymunlar, ya aşina oldukları bir ödülü tercih edeccekler ya da kendileri için bilinmez olan, ancak geçmişteki tecrübelerinden zaman zaman bildiklerine göre daha tatmin edici ödüller içeren yola gideceklerdi.

Beyni dış “cingulate” korteksindeki tek tek nöronların iletişim seviyelerindeki artışı ölçü alan  araştırmacılar, maymunların yeni ve gizemli maceraya atılıp atılmayacaklarını önceden bilebildiler. Bu seçeneği trecih eden maymunların  beyinlerindeki söz konusu nöronların, değişiklik tericiini verdikleri zaman çok daha aktifbiçimde çalıştığı belirlendi.

Beynin bu spesifik bölgesinin fonksiyonlarını öğrenmenin en büyük yararı, yeni ortamlara alışmamızı ve bu aşamada nasıl süreçlerden geçtiğimizi ortaya koyabilmek olabilir elbette. Ve elbette, nedense bir türlü alıştığı rutin hayattan kendini kurtaramayan kişilere  yardım etmek için bir yol bulunması söz konusu olabilir.

One comment on “Değişiklik isteği beynin neresinde yer alıyor?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: