1 Yorum

Rahatlatıcı müzikler beyinde dopamin artışına neden oluyormuş.

Öncelikle, konu hakkındaki genel görüşümü bilmeyen okurlar için baştan bir kez daha belirtmekte fayda var: Her ne kadar beynin kimyasal ve nörolojik süreçleri ilgimi son derece cezbetse de, her türlü bozukluğu, depresyonu, endişeyi vb. bu kimyasal süreçlere bağlayan ve örneğin nörotransmitterların salınımı veya geri alınımının engellenmesi ile bu bozuklukların tedavi edilebileceğiini iddia eden genel görüşe olabildiğince karşıyım. Nedenini soracak olursanız, tek bir cevabım olur: Nasıl çalıştığını bilmediğimiz bir mekanizmayı tedavi edemeyiz de ondan! Bu konuda daha önce detaylı olarak yazmıştım, dileyenler okuyabilir.

Dolayısıyla, ne olursa olsun yayınlanan her yeni şeyde bir kimyasal adı geçtiği zaman önce tüylerim diken diken oluyor, baştan bir savunma hali alıyorum. Ama baktım ki, Scientific Americandaki bu kısa yazı o kadar da kimyasallarla oynama fikrine dalmıyor, daha doğal yollardan bahsediyor, o zaman bu haberi siteye koymaya karar verdim.

Öfori

Şimdi, çok basit bir tanıtıcı bilgi vermekte fayda var. Dopamin adı verilen kimyasalın (ya da nörotransmitterın) genel olarak haz hissetmemizden  sorumlu olduğu az çok biliniyor, yani beynimizde herhangi bir anda ne kadar çok dopamin salınmış ve beynin içinde dolanıyorsa, biz kendimizi o kadar süper, über mutlu, tatmin olmuş, ödül almış ve öfori hali içinde hissediyoruz (Zaten, dopamin bu yüzden çoktan -ve büyük oranda hatalı olarak- “ödül mekanizması” ile birebir ilişkilendirilmiş durumda). İsmini vermeyeceğim bazı maddeler ile ilaçlar da, tam olarak nasıl yaptıklarını kendileri de bilmese de, bu kimyasalın beyinde artmasına sebep oldukları için pek popüler (ve aynı zamanda yasaklı) durumdalar.

İşte, sözünü ettiğim makaleye göre, hoşunuza giden ve sizi rahatlatan bir müzik parçası dinlediğinizde de, seks veya yukarıda sözünü ettiğim maddelerin kullanımından sonra olduğu gibi beyninizde bolca dopamin salgılanıyormuş. Bir başka deyişle, sevdiğiniz bir yiyecek, seks ve başka maddi ödüllerin çalıştırdığı dopamini arttıran mekanizmayı, çok hoşunuza giden müzik parçaları da tamamen aynı şekilde harekete geçirebiliyormuş. Makalenin orijinali de burada.

Araştırmanın yapılış şeklini, mantığını ve sonuçlarını merak edenler yukarıdaki linkte detaylı olarak okuyabilirler. Makalenin kalan kısmında, diğer sanat türlerinin de aynı etkiyi yaratıp yaratmadığına ilişkin ilginç kısımlar da var.

Sonuç olarak, bence yararlı bir çalışma. Beyinde herşeyin kimyasallarda bitmediğini, onların da rolü olsa bile, ilaç kullanımı dışında bu kimyasalların seviyelerinin arttırılabildiğini göstermesi açısından aydınlatıcı olduğunu düşünüyorum.

One comment on “Rahatlatıcı müzikler beyinde dopamin artışına neden oluyormuş.

  1. kimya fabrikasının işçileri gibi olduğumuzu düşünüyorum bazen. özellikle nörotransmitter ve sitokinlerle iletişim inanılmaz şaşırtıcı. kokainden 2500 kat etkili bir peptidin insan vücudunda salgılanabildiğini duymak beni ürkütmüştü.

    salınımın ilaçlar yerine sanatla uyarılmasının kıskanç bir taraftarı olabilirim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: