1 Yorum

Erkeklerin azalan cinsel güçleri için maymun testisleri çare olabilir mi?

Bu yazıyı okuyan ve tıbbın herhangi bir alanında çalışan akademisyenler varsa onlar çok daha iyi bilir, Amerika’da National Library of Medicine tarafından yayınlanan  PubMed sitesi, bir araştırmacının başlıca başvuru kaynağı olan ve içinde bir kısmına paralı, bir kısmına ise bedava erişilebilen 20 milyondan fazla bilimsel dergiye ve kitaba atıf barındıran inanılmaz büyüklükte bir bilgi bankasıdır.

İşte ben de, içinde Türkiye’den de birçok yayının yer aldığı ve bu yayınlardaki çok ilginç araştırmalara rastlayabileceğiniz bu sitede aşağıdaki sayfayı gördüm.

California State Journal of Medicine isimli bilimsel tıp dergisinde 1921 yılında yayınlanan bir yazıda “birçok yaşlı adamın cinsel güçlerini arttırmak amacıyla” maymun testislerinin insanlara naklinin yararlı olup olamayacağı tartışılmış. Oldukça kuşkucu ve şüpheli bir dil kullanılan bu yazı aşağıda yer alıyor.

maymun testislerinin insanlara nakli

Elbette ki yazı böyle bir fikrin ne kadar saçma olduğundan, bu gidişle bir sonraki adımın muhtemelen halka kuyruklu maymunların rahimlerinin kısır kadınlarda kullanılması olabileceğinden falan alaycı bir şekilde söz ediyor. Yani, bu fikri ciddi ciddi tartışıyor değil, tam tersine bunlara karşı çıkılıp dur denmesi gerektiğini söylüyor.

Ancak, yine de o günkü Amerikan kamuoyunda bu tür iddiaları ortaya atan “bilim adamlarının” ve bunlara karşı çıkılması ihtiyacının var olduğunu göstermesi açısından ilginç bir tarihi döküman olduğunu düşünüyorum.

Dileyenler, yazının orijinal halini Pubmed’in ilgili sayfasında da görebilirler.

One comment on “Erkeklerin azalan cinsel güçleri için maymun testisleri çare olabilir mi?

  1. ne güzel bir siteymiş burası

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: