1 Yorum

Bilim geriye gitmeye başlamış da haberimiz yok!

Aranıyor!John Horgan nam bir gavur kişi varmış, üstelik kendisine de “bilim gazetecisi” unvanını vermişmiş… Elbette acayiplikler ülkesi Amerika’da. Hatta anlaşılan haddini bilmeden bilimin bazı alanlarda nasıl geri gittiği hakkında bir iki tane de kitap yazmış bu adam. Ve yine anlaşılan o ki, oralarda çoğu kişinin yaptığı gibi bakmış ki oradan tutturdu işi (muhtemelen muhafazakarlar arasında şüphesiz), almış devam etmiş bu arkadaş. Yandaki meymenetsiz surat da bizzat kendisi.

İmdi, tüm bunlar sanki yetmezmiş gibi, Scientific American da tutmuş Horgan’ın bir makalesini yayınlamış geçenlerde. Bu makalede, Horgan bilimin geri gittiği alanların özellikle insanın uzayda kolonileşme çabaları, hayatın kaynağını bulma ve bulaşıcı hastalıkları önleme gibi başlıklardan oluştuğunu belirtmiş.

Makalede, hepsini birer birer liste yapmış, nasıl aslında tam da bu konularda mesafe kaydetmişken, bir anda gelişimin durduğunu, hatta gerilediğini kanıtlamış (!).

Şahsi fikrimi sorarsanız, bu tür bir makale bilim gazeteciliği olarak adlandırılacaksa eğer, ancak Scientific American bir “Kelebek” eki çıkarırsa o zaman rahatlıkla anlaşılabilir. Zira yazılar bilim magazinciliğinden öteye gitmiyor, adamın henüz çözülemeyen bazı  problemleri insanlık tam da çözmek üzereyken nasıl bir anda pat diye duruverdiğini kanıtlamak için boşa çabalamasından başka birşey içermiyor. Üstelik verdiği örneklerin çoğu da bilimsel araştırmaları değil, mühendislik yoluyla yapabileceklerimize dair çalışmalar.

Şahsen bunun bir mizah yazısı olduğunu umuyorum, diğer türlü iç karartıcı ve aptalca çünkü.

One comment on “Bilim geriye gitmeye başlamış da haberimiz yok!

  1. Amerikan medyasındaki bilgi kirliliğinin bilim alanına da sıçramış olmasını görmek üzücü.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: