Yorum bırakın

Köpeklerin telepati yeteneği üzerine yaratıcı bir deney

1920’li yılların ortalarında yapılan bir deneyde, köpek ile  insan arasında telepati yoluyla iletişim kurulmasının mümkün olup olmadığı araştırılmış.

Bu fotoğraf işte o deneye ait:

Köpekle insan arasında telepati olur mu?

Köpekle anlaşmanın değişik bir yolu denenirken...

Bu deneyi gerçekleştiren kişi, Karl Krall isminde, böyle garip deneylere oldukça yoğun ilgi duyan zengin bir elmas tüccarıymış (Kendisi bu resimde en sağda köpekten çıkan “düşünsel radyasyon akımlarını” ölçmeye çalışırken görülüyor.)

Yine resimde görüldüğü gibi, sol tarafta bir adamı, sağ tarafta ise bir köpeği oturtuyor, kafalarına da teneke bir silindir geçirerek, (tahminen) birbirlerinin düşüncelerini okuyup okuyamadıklarını anlamaya çalışyordu. Ne yazık ki, kendisinin bu deneyin başarılı olduğunu kabul etmek için ne gibi sonuçlar beklediğini bilemiyoruz: Yani adamın köpekten telepati dalgaları  aldığı (ya da tersi), ortaya konulacak ne tür bir olguyla kanıtlanmış olacaktı, bu konuda pek, pek değil hiçbir bilgimiz ya da fikrimiz yok.

Aslına bakarsanız, Krall bu tür işlere ciddi ciddi hayatını adamış bir kimseymiş, bunu Münih’te, kendi adını taşıyan ve bu tür paranormal deneylerin yürütüldüğü bir enstitüyü kendi parasıyla kurmasından ve uzun süre ayakta tutmasından anlayabiliyoruz. Aynı zamanda, kendisi az çok popüler kültüre mal olmuş bir şahsiyetle de oldukça sıkı ilişki içindeymiş bir zamanlar. Bu şahsiyet de, çoğunuzun hatırlayacağı,  sayı sayabilen ve toplama çıkarma sorularına kafasını sallayarak cevap verebilen at Akıllı Hans‘tan başkası değilmiş (Linke tıklarsanız Türkçe Wikipedia’da bulunan Akıllı Hans hakkındaki oldukça detaylı makaleyi okuyabilirsiniz).

Karl Krall Akıllı Hans’ı asıl sahibi Willhelm Van Osten öldükten sonra satın almış. Ona göre, Hans bu aritmetik işlemleri yapabilmek için telepati kullanıyormuş ve Krall da bunu kanıtlamak için oldukça geniş çaplı bir araştırma programı başlatmış. Her ne kadar bu araştırma istenilen şekilde sonuçlanmamış ve sonradan Hans’ın karşısındaki insandan aldığı küçük (ve muhtemelen istemsiz?) işaretleri gözleyerek doğru cevabı bilebildiği ortaya konulmuş olsa da, kendini bu tür çalışmalara adamış bu yorulmak bilmez adamı yine de takdir etmeden geçemiyoruz.

Son ve ilginç bir notla bu yazıyı da noktalayayım. Bu yazı için biraz araştırma yaparken aynı Akıllı Hans gibi aritmetik işlemler yapabilen, hatta ondan daha karmaşık problemleri bile çözebilen bir atın eskiden yaşamış olduğunu öğrendim. Adı anlaşıldığı kadarıyla Muhammed olan bu atın da aynı Akıllı Hans gibi Karl Krall’ın tedrisatından geçerek bu derece maharet sahibi olabildiğini hakkındaki İngilizce Wikipedia makalesinden öğreniyoruz. İlginç.

Bunun yanında, tarih boyunca matematikte, fizikte, kimyada ve daha birçok bilim dalında olağanüstü başarılar gösteren daha bir çok hayvan yaşamış, ama hepsinden bahsetmeye kalksak bu yazı iyice saçma bir hal alacak. O yüzden burada kesiyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: