3 Yorum

Neşeli Beyin 1 (yazıyla “bir”) yaşında!

1inci dogumgunu

Yani insan yaşına göre bir bebek, ama bir blog için bence hiç de azımsanacak bir yaşta değil artık.

Bir yerlerde, daha yenice üstelik, blogların oldukça büyük bir yüzdesinin bir yaşına gelmeden “ölme” oranlarının acayip yüksek olduğunu okumuştum, ne yazık ki tam yüzdesini unuttum şimdi.

Blogumun şu anki haline gelmesi benim için son derece şaşırtıcı ve beklemediğim bir durum aslında. Bunun elbette ki çeşitli nedenleri var ve hemen, vakit (ve okur :) kaybetmeden yani, bir liste yapmam gerekiyor bunları, yoksa biliyorsunuz pek okuyan olmuyor:

  • İlk neden olarak başta kişisel bir özelliğim geliyor: Benim heyecanla başladığım işlere genellikle aynı hızla devam etme olasılığım genelde pek düşüktür, sıfıra yakınsadığı zamanların pek çok olduğunu da rahatlıkla söyleyebilirim. Bu blog için böyle olmaması, yazmak, kendini ifade etmek ve ilgi duyduğum alanlar üzerinde vakit geçirmek söz konusu olduğunda bunun geçerli olmadığını gösterdi bana sanırım. Hatta sanmam, neredeyse bilirim artık.
  • İkincisi, yazıların ilgiyle karşılandığını görmem oldu, zira özellikle ilk altı aya yaklaşan bir süre boyunca sitenin çıkış noktası olan “nörobilim“den başka bir şey yazmadığım halde devam ettirmem, temel olarak yazıların gördüğü bu ilgiye dayanıyordu. Üstelik bu yazılar oldukça yoğun bir şekilde okunuyor, yorum alıyor, bu konuda en az benim kadar meraklı insanlar tarafından nasıl oluyorsa internet deryasında (dileyen “çöplüğünde” diye de okuyabilir) bulunup okunuyordu. Şaşırmaya devam ettim.
  • Sonradan sadece nörobilimle kısıtlı kalmadım, neden bilmiyorum, tartışılabilir (kendi içimde). Ama şunu farkettim ki, çok alakasız olmadıkça, bir yazının konusunun hangi alanda olduğundan çok, içten ve tutkuyla yazılıp yazılmadığı önem taşıyor. Bunun, hem sonradan kendi yazdıklarımı okurken, hem de sitenin okurlarının tepkilerinden belli olduğunu açıkça gördüm. Aldığım önemli bir ders olarak kafama yazdım bunu (ve o yüzden 5 Eylül‘den beri tek bir satır bile yazmadım belki de :)
  • Son olarak, kendi ismimi kullanarak yazdığım bu yazıların tanıdık çevremden nasıl tepki göreceğini başlarda hiç kestiremememe ve hafif (!) uçuk olan bu konu ve yazıların değişik tepkiler alabileceğini düşünmeme rağmen, bu da pek gerçekleşmedi aslına bakarsanız. Aldığım geri bildirimlerin büyük çoğunluğu gayet olumlu oldu ve tanıdığım tanımadığım bu insanların zaman harcadığım bu işleri beğenmeleri hiç şüphesiz, herkes için olacağı gibi, benim de bayağı hoşuma gitti, keyifle gülmeme neden oldu :)

Bu bir yıl içinde çıkardığım başka dersler de oldu tabii blogu nasıl daha iyi yürütebileceğim hakkında. Ve elbette temel konularım olan “Akıl, Beyin ve Yaratıcılık” konularındaki fikirlerim de yazdıkça ve yazmak için araştırdıkça şekil ve içerik de değiştirdi kuşkusuz (ama temelleri aynı kaldı sanırım). Bunları da belki başka bir yazıda paylaşırım.

Demem o ki ve sözün özü , birisi bana bir yıl önce, bugün (yani tam bir yıl sonra) pek çoğu ciddi emek verilerek yazılmış 81 yazının bu sitede yer alacağını söyleseydi, bir kere baştan kendim hiç inanmazdım, onu açıkça tekrar etmem şart. Demek ki oluyormuş. Hele bu blogun 30‘un üstünde rss takipçisinin, ondan da fazla e-mail takipçisinin olacağını söyleseler, hiç şüphesiz güler geçerdim. Şu anda da gülüyorum, ama geçmek gibi bir niyetim yok.

Son söz: Yeni yazılar not defterimde, taslaklarda, orada burada bekliyor, oldukça da biriktiler, hatta taşmak üzereler artık. Meraklılara güzel haber var yani, yakında yeni ve ilginç yazıları umarım bu sitede bulabileceksiniz.

Bu kadar uzattığım yeter, gören de otuzuncu yılı kutluyorum zannedecek.

Okuyan herkese yeniden çok teşekkür ederim:)

Can Ender Gökçe, 15 Eylül MMX

3 comments on “Neşeli Beyin 1 (yazıyla “bir”) yaşında!

  1. Sevgiyle, ilgiyle izliyoruz. :)

  2. Nice yıllara… 81 yazı azımsanacak bir sayı değil gerçekten.

    Tebrik ederim. :)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: