8 Yorum

Hawking sonunda sessizliğini bozdu: “Uzaylılara taş atan doğrusunu yapıyor.”

Stephen Hawking - 2008Dünyanın yaşayan en ünlü bilim adamlarından biri, belki de en ünlüsü olan Stephen Hawking zaman zaman evrende bizim dışımızda var olabilecek canlı türleri üzerinde yorumlar yapıyor.

İngiliz teorik fizikçi, Discovery Channel için hazırlanan ve yapımı neredeyse üç yıl süren Into the Universe with Stephen Hawking belgeselinin son bölümlerinden birinde de, dünya dışı bu tür medeniyetlerin varlığına inandığını belirtmekle kalmamış, bunların büyük ihtimalle pek de dost canlısı olmayacağına dikkat çekmiş (Bu siteye girmenizi tavsiye ederim, bizde henüz yayınlanmayan bu belgeselden ufak videoların yanısıra oyunlar, bilgi yarışmaları falan var).

Hawking, Sunday Times‘ta bu konuya ilişkin yayınlanan bir makalenin ilgili kısmında şöyle diyor:

Akıllı bir hayat formunun pek de karşılaşmak istemeyeceğimiz bir şeye nasıl dönüşebileceğini görmek için sadece kendimize bakmamız bile yeterli. Onların [uzaylıların yani] kendi gezegenlerindeki tüm kaynakları tüketmiş olarak büyük gemiler içinde olabileceklerini hayal ediyorum. Bu gelişmiş uzaylılar bu sebepten dolayı muhtemelen, ulaşabildikleri gezegenleri fethetme ve daha sonra da onları sömürme amacı taşıyan göçebelere dönüşeceklerdir…. Eğer bir gün uzaylar bizi ziyaret ederlerse, bence sonuç Kristof Kolomb‘un Amerika’ya ilk kez ayak bastığında olanlardan pek de farklı olmayacak, ki bilindiği gibi o zamanki gelişmeler Amerikan yerlileri için pek de hoş olmamıştı.

Ben elbette makalenin en vurucu ve çarpıtılabilecek kısmını buraya aldım ve ama Sunday Times‘ta yayınlanan makalede Hawking’in  bustephen hawking yıldız önünde poz verirken konudaki daha pek çok ilginç tahminini okuyabilirsiniz, örneğin uzaylıların bir gezegen üstünde değil, bir yıldızda, hatta belki de uzay boşluğunda gelişmiş organizmalar olabileceği gibi. O yüzden, makaleyi de tavsiye ederim.

Add to Google Buzz

8 comments on “Hawking sonunda sessizliğini bozdu: “Uzaylılara taş atan doğrusunu yapıyor.”

 1. başlık süper LOL XD ben genel kanının bu kadar gelişmiş bir teknolojiye sahip canlıların gelişmiş bir uygarlığa da sahip olması gerektiği dolayısıyla barışçıl olacakları yönünde olduğunu sanıyordum. ki ben de bu fikirdeyim. hawking babaya saygım sonsuz ama bu düşüncesi biraz sosyal bilimlerdeki eksikliğinden kaynaklı gibi. insanlık felsefe ve siyaset bilimi açısından da ilerliyor sürekli daha adil sistemler geliştiriyoruz, daha duyarlı oluyoruz. bu uzaylılar için de böyle olmalı. tarihsel materyalizm evrenin her yerinde geçerli diye düşünüyorum. hatta bence uzaylılar komünist olacaktır ^_^

  • Ben uzaylılar hakkında en küçük bir fikre dahi sahip olamayacağımızı düşünüyorum. İnsan haricinde organizmaların bir şekilde uzayda olduğuna “inanmakla” beraber, herhangi bir yorum yapabileceğimize ise “inanmıyorum”. Ne yeterli bilgimiz var uzay hakkında, ne de yeterli rasyonel kapasitemiz (bence)…

 2. Yarım yamalak İngilizce’mle anladığım kadarıyla. Adam uzaylıların olduğunu “sayılar” doğruluyor, asıl soru “bu yaratıklar neye benziyor?” diyor.

  Makalenin başlığında da yazdığı gibi “yaratıklarla konuşmayın, hawking uyarıyor”, bu yaratıklarla iletişim kurmak insanlığı mahvedebilirmiş. Paşa dedenize soracağınız saçma-sapan sorular için yapacağınız ruh çağırma seanslarını da bunun içine katarsak bir uzaylının rahatsız edilmesi, tüm insanlığı içine alan bir faciaya sebep olabilir.

  Bir de şu var, yani önünde-sonunda bu yaratıklar dünyaya gelecek -şayet varsalar- ve on küsür milyar yılın acısını fena çıkaracaklar.

  son olarak: espri yeteneklerini çok merak ediyorum. Türkler’den öğrenecekleri çok şey olduğuna eminim.

 3. İlk başta Hawking’in bu düşüncelerini garipsemiştim. Öyle ya, eğer uzaylılar bizden zeki ve ileri düzeyde ise zaten istediklerini yapmaktan çekinmeyecektir. Yok, bizi muhatap alacak durumdalarsa o zaman işler karışır. Normalde böyle bir düşüncenin absürd bulunması ve ciddiye alınmaması gerekir.
  Ama dünyada olup biten tuhaf şeyler hakkında bilginiz varsa, işte o zaman Hawking’in bu düşünceleri anlam kazanmaya başlıyor.

  Bunu anlamak için Gelenler (Arrivals) belgeselini baştan sona izlemeniz gerekiyor. 50 bölümlük bu belgesel, çok az kişinin bildiği tuhaf dünya gerçekleri konusunda bizi aydınlatıyor.

 4. belki çok cahilce olacak fakat ben dünya dışında uzaydaki gök cisimlerinin hiçbirinde dünyadaki canlı türlerine
  rastlanılamayacağını düşünüyorum.fikrim kesinlikle bilimsel değil. kendimide suçlayacağım bu fikrimden dolayı ama bu sefer böyle inanmayı seçeceğim. marsta bakteri türünde çok basit canlılar olabileceği söyleniyor.bakalım göreceğiz.umarım vardır da yanılırım.

 5. son zamanlarda hawking’in akıl sağlığından şüphe etmeye başladım.bir ara dindar bir söylem kullanırken şu sıralar atesit söylemlerde bulunmaya başladı.

  bizler gelişmiş uzay gemileri yapabiliyor olsaydık.diğer yaşam bulunan gezegenleri bulmaya çıksaydık.ilk hedefimiz o gezeni işgal etmek mi olurdu.yoksa onları anlamaya mı çalışırdık?

  uzaylı fikri,tanrı fikrine karşı çıkarılmış bir iddiadır.bir zaman ABD,uzay çalışmaları için vatandaşlarının vergilerini kızdırmadan alabilmek için uzaylı diye bir şey icat ettiler,bunlarla ilgili filmler felan çektiler.şimdide evrendeki ve yeryüzündeki düzeni açıklayamadıkları için düzeni kendilerine uydurma çabası içine girdiler.

  evrende zamansal ve mekansal olarak bir hapishanede gibiyiz.bizden başka kimse kimse,ateizm için tanrı olacağına,uzaylı olsun daha iyi.ne de olsa ikiside birer fenomen.

 6. Ne alakası var ateistlik ile. Bir insanın kainatta yalnız olduğunu düşünmesi, bana göre en büyük bencillik ve kendini beğenmişliktir. Daha yaşadığımız gezegeni tamamen anlamamışken, kainat hakkında yorum yapıyoruz. Kimsenin kendisini Tanrı yerine koymasına gerek yok. Bu ateistlikten bile daha büyük bir günahtır, sanırım.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: