Yorum bırakın

Zeki insanlar seçimlerini nasıl yaparlar?

İnternette dolanırken, ilgimi çeken bir araştırmaya rastladım ve bu araştırmanın vardığı şaşırtıcı sonuçları sizlerle paylaşmam iyi olur diye düşündüm. Bu çalışma Maastricht Üniversitesi araştırmacıları tarafından yayınlanan “Are Risk Aversion and Impatiance Related to Cognitive Ability?” ismini taşıyor ve Türkçesiyle “Riskten kaçınmanın ve sabırsızlığın bir insanın kavrama yeteneğiyle (ya da bilişsel kapasitesiyle ya da zekasıyla) bir ilişkisi var mıdır?” sorusunu soruyor. Araştırmaya ait İngilizce makalenin linkine buradan ulaşabilirsiniz.

İlginç teorilerin test edildiği bu okuması gayet zevkli araştırmanın sonuç bölümünden kısa bir parçayı aktarıyorum:

Araştırmamızın sonucu olarak, temel bulgumuz hem riskten kaçınma davranışının, hem de sabırsızlık tutumunun bir insanın bilişsel yetenekleriyle sistematik olarak bağlantılı olduğu (değiştiği) yönündedir. Daha yüksek kavrama yeteneğine sahip bireylerin piyango veya lotoya benzer deneylerde daha fazla risk almaya meyil gösterdikleri ve yine bazı seçimler yapmaları istenilen deneylerde ise diğerlerine kıyasla belirgin olarak uzun dönemde daha sabırlı davrandıkları ortaya konulmuştur.

Bu araştırma, normal popülasyon içerisinde diğer insanlara göre daha “zeki” olanların nasıl seçimler yaptıklarını ortaya tam olarak ortaya koyabilir mi, bilemiyorum. Bana son derece karmaşık ve üzerinde daha farklı koşullarda, daha değişik çalışma yöntemleri kullanılarak yapılacak araştırmalarla, hakkında daha pek çok şey öğrenebileceğimiz bir konu olabilir gibi geliyor. Üstelik beynin henüz çözülemeyen gizemleri sırlarını güçlü bir şekilde korurken, daha alacak çok yolumuz olduğunu düşünüyorum.

Bu arada, bu araştırmanın deneklerinin tümünün Alman olduğunu ve ulaşılan sonuçların daha genç olan denekler ve kadınlar için göreceli olarak daha az belirgin ortaya çıktığını da belirtmek  faydalı olur sanırım.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: