2 Yorum

Mutsuz ol, başarıyı yakala!

melankolikPozitif düşünce akımı dört bir yanı sarmış durumda. İnsanlara her zaman ve her durumda hayata olumlu bakmayı değişik yollarla öğretmeye çalışan metodlar, çeşitli seminerler, kitaplar, yayınlar vb. ile artık psikolojinin en popüler konusu hiç kuşkusuz. Herkes her an mutlu olmanın peşinde – ve herkes bunun hayatın güzel geçmesi için tek yol olduğu konusunda mutabık.

İşte tüm bunlara karşı size alternatif bir öneri:

Bir daha kendinizi kötü bir ruh halinde bulduğunuzda, suratınıza sahte bir gülümseme takmaya çalışmayın bu sefer. Onun yerine gidin ve sizi rahatsız eden, bir türlü başlayamadığınız ya da başlayıp da bitiremediğiniz bir projenin ya da işin başına oturun.  O anda içinde bulunduğunuz melankoli, hiç beklenmedik bir şekilde normalde hiç yakalayamadığınız derecede yüksek bir performans yakalamanıza ve o işi tamamlamanıza yardımcı olabilir.

Bu kanıya kendim varmadım elbette. Böyle bir durumun olabileceğini, Avusturalya’daki University of New South Wales‘den Prof. Joseph Forgas’ın yaptığı ve Australian Science adlı “popüler” bilimsel dergide yayınlanan araştırmanın sonuçları söylüyor.

Forgas, bu çalışmasında araştırmacıların denekleri iyi ya da kötü ruh hallerine yönelttiği çeşitli sayıda deneyleri yeniden değerlendirmiş. Bu deneylerin her birinde, daha kötü bir “modda” olan deneklerin verilen işleri, nispeten iyi “modda” olan deneklere göre daha başarılı bir şekilde tamamladıklarını görmüş. Bu kötümser ve huysuz (!) insanlar, işin içerdiği detaylara daha fazla dikkatlerini yöneltebilmiş, daha sağlıklı bir kuşkuculuk sergileyerek kendilerine sunulan verileri değerlendirmiş, karar verme aşamalarında daha az hataya düşmüş ve “daha mutlu” olanlara kıyasla, çok daha yüksek kalitede ve ikna edici argümanlar sunabilecek sonuçlara ulaşmayı başarmışlar.

Hatta çalışmalardan bir tanesinde, korku, öfke, nefret ya da mutsuzluğa -ki bunlar psikolojide dört temel olumsuz duygu durumu olarak biliniyor-işaret eden bazı davranışlar gösteren deneklerin olayları daha sonra çok daha iyi hatırlayarak daha iyi şahitlik yapabildikleri ve kasıtlı olarak kendilerine verilen hatalı enformasyonun etkilerinden neredeyse etkilenmediği ortaya konulmuş.

Konu üzerinde daha fazla bilgi için, daha önce de bahsettiğimiz Depresyonun evrimsel kökleri isimli makaleyi incelemekte fayda olabilir.

2 comments on “Mutsuz ol, başarıyı yakala!

  1. […] süredir düşünüyordum, sonunda Can Ender Gökçe’nin Neselibeyin.com blogunda yayınlanan “Mutsuz ol, başarıyı yakala!” yazısı beni harekete […]

  2. […] Kaynak:http://neselibeyin.com/2010/04/04/mutsuz-ol-basariyi-yakala/ Telif bilidirimi:Tüm hakkı kaynak adrese aittir.İzinsiz kopyalanamaz. […]

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: