Yorum bırakın

Yeni sayfa: Otizm ve asperger sendromu ile ilgili kaynaklar

Gözünüz aydın! Nurtopu gibi yeni bir sayfamız oldu ve sitenin tepesindeki yatay menüdeki sayfalarımızın arasına katıldı.

Otizm için kendini koruma rehberi

Otizm ve asperger sendromu

Bu sayfada, Türkçe olarak bulabileceğiniz, otizm ve asperger sendromu ile ilgili her türlü yararlı kaynaktan söz etmeye, olabildiğince çok kitabı tanıtmaya çalışacağım. Amacım ilk olarak ihtiyacı olan, ancak nereden hangi bilgiyi sağlıklı bir şekilde edinebileceğini bilemeyen ailelerin ve insanların bu ihtiyaçlarına bir nebze olsun cevap verebilmek. İkinci amacım ise elimden geldiğince gerçekten yararlı kitaplarla zırvalık olanları birbirinden ayırabilmek. Zira, bu konuda örneğin İngilizce’de sürüsüyle kitap varken, Türkiye’de yazılmış ya da Türkçe’ye çevrilmiş olan kitapların sayısı o kadar az ki neredeyse doğru düzgün bir şeyler okuyarak öğrenmek imkansız. Elbette çok faydalı kaynaklar da yok değil, ama bazıları ya hiç bulunmuyor (baskısı tükenmiş), bazısının ise içinde ne olduğunu bilmediğimiz için almaktan korkuyoruz.

Oysa İngilizce’de konuyla ilgili o kadar çok kaynak var ki say say bitmez. Üstelik sadece eğitici veya tıp kitapları değil, örneğin Temple Grandin gibi kendisi de otizmli olan kişilerin kendi hayat hikayelerini anlattıkları otobiyografik kitapların yanısıra, bir sürü okuması geyet umut verici olan çeşitli kategorilerde kitaplar da mevcut.

Ben, naçizane kulunuz, bu konularda epeyce sayfa karıştırdım. Kafayı bu konularla bir aralar sağlam bozmuştum (ilgi alanı olarak yani), elime ne geçerse okuyordum. Ne kadar şaşaalı isimlere ve kapaklara sahip kitapların içlerinin ne kadar boş, hadi onu bıraktım, ne kadar da yanlış ve yanıltıcı bilgilerle dolu olduğuna bizzat üzülerek şahit oldum, derdim asıl olarak budur.

Bu konuya benim gibi ilgileri yüzünden değil de, ihtiyaçları olduğu için eğilmek zorunda kalanlara bir fayda dokunabilsin diye, bu yeni sayfamda (adı da “Otizm kitapları” olsun hadi) Türkçe’ye çevrilmiş olan bu konudaki olabildiğince incelediğim (yani gerçekten okuduğum) kitaplar hakkındaki düşüncelerimi ve önerilerimi sunmaya çalışacağım.

Umarım birilerine yararı dokunur.

Hadi sağlıcakla,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: