Yorum bırakın

Beyin ve insan davranışları üzerinde Türk basınından beklenmedik ilgi

Son zamanlarda Türk basınında beynin çalışma sistemi ve insan davranışları hakkında oldukça ilginç haber ve yorumlara rastladım. Normalde bu konulara oldukça az yer veren, bir haber yazdığı zaman ise son derece yüzeysel geçen gazete ve dergilerimizde gözlemlediğim şu durum oldukça sevindirici elbette. Umarım devamı gelir.

Bu yazıların bazıları gerçekten kaçırılmaması gereken türden. Birkaçının linkini sitede sunmanın sizlerin okuması için de bir fırsat oluşturacağını düşündüm:

1. Ünlü İngiliz (yoksa Amerikalı mı demeli artık?) entelektüel Christopher Hitchens‘ın Newsweek Türkiye‘nin son sayısında uluslararası spor müsabakalarındaİnsan doğasının karanlık yönleri sporda mı ortaya çıkıyor? yarışan sporcuların kullandıkları ilaç ve dopinglerin kullanımı ve bu ilaçların sebep olduğu davranış ve karakter değişikliği üzerinde etkileyici bir makalesi yayınlandı. Linki burada. Ne yazık ki yazının tamamı internet baskısında yer almıyor, o yüzden ilginizi çekerse (ki bence kesinlikle çok ilgi çekici) 3 TL’ye bir Newsweek almak gerekiyor.

2. Newsweek’in son sayısı beyin üzerine oldukça yer ayırmış gibi görünüyor. Bizim de favori konularımızdan olan anti depresanların bir işe yarayıp yaramadığı konusunda geniş bir araştırma yazısı son sayının kapak konusunu oluşturmuş. Derginin internet sitesinde dolaşırsanız, konu hakkında bir kaç ilginç makaleye daha rastlayabilirsiniz. Ancak, yine makalenin tamamı derginin basılı versiyonunda, muhtemelen İngilizce sitesinde öyle değildir.

3. Ntvmsnbc.com arkasında msnbc.com‘un gücünün de olmasının katkısıyla, zaman zaman beyin araştırmaları üzerine ilginç haber-yorumlar zaten geçmişten beri yayınlama geleneğini sürdürüyor. Son olarak, kendini beğenmeme hastalığı olarak tanımlanan “dismorfofobi“nin kaynağı ve olası sebepleri üzerinde yapılmış nörolojik bir araştırmanın haberi yayınlanmış. Okumak isteyenler tıklayabilirler.

Daha birkaç tane daha var, ama şimdilik bu kadarı yeter… Dediğim gibi, devamını canı gönülden bekliyorum ve rastladıkça linklerine yer vermeye devam edeceğim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: