2 Yorum

Bayım, siz 33’üncü dereceden bir geri zekalısınız!

1905 yılının Kasım ayında bir gün, Mark Twain öfkeli bir şekilde kalemi eline aldı ve kendisine broşür ve mektup aracılığıyla bir tür kocakarı ilacı satmaya çalışan sahte bir eczacı olan J.H. Todd’a daha sonradan tarihe geçen şu ünlü mektubu yazdı.

O zamanlardan kalan ailevi belgelere göre, Twain ‘Hayat İksiri’ ismini taşıyan bu ilacı, 1896 yılında 23 yaşındaki kızının ölümüne sebep olan menenjit ve 19 aylık oğlunun da ölümüne sebep olan difteri gibi hastalıklara çare olması için edinmişti (ilaçla ilgili tanıtım broşürünün birinci, ikinci, üçüncü ve son sayfalarını ilgili linklerde kesinlikle görmelisiniz). Kendisi de o sıralarda oldukça hasta olan ve kalp krizinden dolayı ölen karısının acısından dolayı herkese ve herşeye öfkeli durumdaki Twain, aşağıdaki mektupları sekreterine dikte ettirdi ve imzalayarak gönderdi. Mektupta ne yazdığı, hemen altlarında yer alıyor.

Mektupta şöyle diyor:

20 Kasım 1905

J.H. Todd

1212 Webster St.

San Franciso, California

Sayın Bayım,

Mektubunuz benim için çözülmesi imkansız bir bilmecedir. Yazıldığı elyazısı düzgün ve hatırılı sayılır bir karaktere sahip, hatta söylediklerinizde zeka izlerine dahi rastlanıyor, fakat mektup ile ekindeki reklam broşürlerinin aynı elin ürünü olduğu da aşikar. Hiç kuşku yok ki bu broşürleri yazan kişi yaşamakta olduğumuz şu anda gezegenimizdeki en cahil insandır ve yine hiç kuşkusuz ki geri zekalının ta kendisidir, üstelik 33’üncü dereceden bir geri zekalı olup, evrimin kayıp zincirine dek uzanan bir geri zekalı sülalesinin soyunun devamıdır. Aynı elin nasıl olup da bana gönderdiğiniz mektubu ve o broşürleri yazabildiğini dehşetli bir hayretle karşılayabiliyorum. İçine düştüğüm bu tür muammalar ise beni huysuzlandırır, rahatsız eder, sabrımı taşırır ve her zaman, bir anlığına dahi olsa, içimde beni bu şekilde hayrete düşüren insana karşı hiç de nazik olmayan düşünceler uyanmasına neden olurlar. Bu andan itibaren kısa bir süre sonra ise kızgınlığım solup  gidecek, hatta belki sizin için dua dahi edeceğim; ancak hala henüz vakit varken sizin bir an için yanlışlıkla o kendi zehirinizden içmeniz için içimde önlenemez bir istek duyuyor, ve ayrıca sizin ve diğer sahte eczacı cellatların çoktan beridir fazlasıyla haketmiş olduğunuz bela ve lanete boğulmanızı diliyorum.

Elveda, elveda, elveda!

Mark Twain

Not: Bu kadar sert mizaçlı bir adamın neşe, heyecan ve sevinç dolu bir dolu kitap yazdığına inanmak gerçekten zor, öyle değil mi? Mark Twain’in bazı kitaplarının linklerini aşağıda veriyorum, ısmarlayın ana dilinden okuyun ki gerçek tadına varabilesiniz :)

Huckleberry Finn’in Maceraları Mark Twain

Tom Sawyer Mark Twain

Great American Stories: Ten Unabridged Classics

2 comments on “Bayım, siz 33’üncü dereceden bir geri zekalısınız!

  1. hahah çok iyiymiş. sert bir mizaç görmüyorum ben yine de mektupta, sinirle yazılmış olmasına rağmen mizahi bir yanı var. kendisi bir de hakkında gazetede çıkan ölüm haberi için “haberinizde aşırı abartma vardır.” şeklinde bir uyarı mektubu yazmıştır :D

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: