3 Yorum

Muhteşem deli artık nette…

John Nash

John Nash

Internette dolanırken eşsiz bir belgesel olan Muhteşem Bir Delilik ismindeki PBS televizyonuna ait bir belgesele rastladım. Belgesel, Nobel ödüllü matematikçi John Nash‘in hayatını anlatıyor, üstelik stream olarak da izlenebiliyor. 

Nash, daha önce Oscar kazanan A Beatiful Mind filminin de ana konusu olmuştu. Bu film, Nash’in Nobel ödülünü alması ve on yıllar boyunca ruhsal hastalığıyla mücadele etmesi gibi gerçek hayatla örtüşen bölümler içermesine rağmen, hayatının büyük bir kısmı kurmaca olarak anlatılmış ve aşırı duygusallığa kaçan anlatımlara yer verilmişti. 

PBS’in belgeseli ise çok daha dürüst, buna rağmen film ile kıyaslanınca “ilham vericilik” yönünden hiç de eksik kalmıyor. Belgesel, Pulitzer ödülünü kazanan Silvia Nasar’ın biyografik eseri üzerine dayandırılmış. 

Belgeselde Nash kendi hastalığı hakkında oldukça rahat ve açık bir şekilde konuşurken görülebiliyor. Bunun yanında, toplumun bu tür hastalara (yani bizim gerçekliğimizden farklı gerçeklikler gördüğünü iddia eden hastalara) nasıl davrandığı konusunda bilgiler veriyor. Bunun yanında belgesel Nash’in ilk gençlik yıllarını objektif bir yaklaşımla hikaye ederken, yetişkinlik dönemindeki Nash’i komple bir insan olarak oldukça insancıl ve yumuşak huylu bir kişi olarak resmediyor. 

Eğer A Beatiful Mind filminin arkasındaki gerçek hikayeyi merak ediyor ya da John Nash hakkında daha çok şey öğrenmek istiyorsanız, bu belgesel kaçırılmaması gereken bir seyirlik. 

Yararlı linkler ise şöyle: 

PBS belgeseli hakkında detaylı içeren link

Flash videonun yer aldığı link

Torrent videonun izlenebileceği link.

3 comments on “Muhteşem deli artık nette…

  1. türkçe altyazısı var mı bunun?

  2. benim baktığım sitelerde ne yazık ki yoktu. Ama aranırsa bulunabilir belki. Ya da belki ilgi duyan ve altyazıların videolara nasıl eklendiğini bilen bir arkadaş bunu görüp bizimle temasa geçer, beraber çevirir ve alt yazılı yaparız bu belgeseli.

    Böyle küçük ama önemli bir katkımız olmuş olur hem böylece bilim dünyasına da…

  3. […] Kaynak:http://neselibeyin.com/2010/01/21/muhtesem-deli-artik-nette/ Telif bildirimi:Yazının tüm hakkı kaynak adrese aittir.İzinsiz kopyalanamaz. […]

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: