Yorum bırakın

Sistine Şapeli’nde “onun” resmi mi, yoksa basit bir tesadüf mü?

Sistine Şapeli‘nin en azından adını sanırım herkes duymuştur.

Yani, ne ya da neresi olduğunu bilmeyenler dahi en azından ismini bir yerlerden hatırlayabilirler.

Biraz sanata veya gezmeye meraklı olanlar ise, Vatikan’da Papa‘nın ikamet ettiği sarayın en meşhur şapeli olduğunu, özellikle tavanında yer alan desenlerin Rönesans sanatının zirvesi olarak kabul edildiğini bilirler.

Sistine Şapeli’nin süslenmesinde ve resimlerinin çizilmesinde zamanının (yani Rönesans’ın) en büyük sanatçıları çalışmış. Rafael, Boticelli, Bernini ve elbette Michelangelo gibi. Ama şunu da söylemek lazım: Asıl eser Michelangelo’nun çizdiği muhteşem karmaşıklıkta ve inanılmaz büyüklükte desenler. Papa için bu şapelin sanat işlerini kabul eden Michelangelo, tam 1,100 metrekare resim çizmiş, dile kolay. Ve adam ağaç, ev, bulut çizmiyor, dikkatinizi çekerim, Rönesans’ın en görkemli yapıtlarından birini oluşturuyor.

Michelangelo’nun çizimleri, ki bunlar özellikle tavanı kaplayan bölümler, birçok sembol ve gönderme içeriyor, son derece ince ve detaylı çizildiği için bazılarını fark etmek oldukça uzun zaman almış. İki anlama gelebilecek yaratıkların yanısıra, mitolojiye ya da İsa’ya ilişkin bir hikayeyi resmederken bazen kendini, bazen Rafael’i, bazen Leonardo’yu ve kimbilir daha bizim bilmediğimiz hangi insanları ve şeyleri resimlere yerleştirmiş..

Gelgelelim bu ayrıntı gözden kaçacak gibi değilmiş, ta ki dikkatli bir göz bunu farkedene kadar. Eserini Papa’ya adadı diye bildiğimiz Michelangelo, dinin karşısında başka bir şeyin üstünlüğü fikrini de araya sıkıştırıvermiş olmasın yoksa? Siz ne dersiniz? Ne de olsa  artık Rönesans’ın geç zamanları…

Resmi tıklayarak büyütürseniz daha bir güzel görünüyor insanın gözüne.

Sistine Şapeli'nde insan beyni mi?

İyi çizmiş, güzel çizmiş ama arada Papa'yı da ayakta uyutmuş hınzır!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: