2 Yorum

Nobel ekonomi ödülünü, doktorasının henüz ilk senesindeki bir öğrenci kazandı!

Bu sene Nobel Ödülleri’ni kazananlar hakkında bir yandan her türlü bilgiyi okur, diğer yandan da daha önce söz verdiğim gibi, bu konuda geniş bir yazı hazırlamaya uğraşırken, Associated Press’in bu sabah geçtiği bir haber bütün konsantrasyonumun uçup gitmesine neden oldu.

Daha önce söylemiştim, edebiyat ve barış dallarında verilen ödüllere blogumda değinmiyorum, zira son derece subjektif kriterlerle verilen bu ödüllerin bilimle bir ilgisi yok (hoş, olduğunu iddia eden de yok). Ama ekonomi onlar gibi değil, bir “bilim” dalı olduğu her ne kadar tartışılabilir bir konu olsa bile, diğerlerine göre daha somut bir alan.

Associated Press‘in aşağıdaki haberini biraz serbest bir çeviriyle yayınlıyorum.

a

Pfuffnick’in Nobel Ödülü’nü alması, büyük şaşkınlık ve övgüyle karşılandı

LONDRA-Dünya çapındaki akademik çevrelerin büyük çoğunluğu, doktora çalışmalarının henüz ilk senesini tamamlamakta olan Quintus Pfuffnick’in 2009 yılı Nobel Ekonomi Ödülü’ne layık görülmesini takdir ve övgü ile karşılarken, bazı akademisyenler ise genç ekonomistin akademik dergilerde henüz bir makale yayınlamamış olmasına dikkat çekti.

Pfuffnick’in, çözülmesi güç teorik problemlerin üzerine azimle gitmesi, ekonomik sistemin global bazda geliştirilmesi için gösterdiği güçlü sorumluluk duygusu ve ekonomide verimlilikle ve eşitliğin uyumlu hale getirilmesi için yaptığı çalışmalar nedeniyle ödüle hak kazandığı bildiriliyor.

Ödülün 2008 yılında sahibi olan Princeton Üniversitesi’nden Profesör Paul Krugman, Pfuffnick’e verilen ödülün önümüzdeki yıllar için kendisinden ne denli büyük çalışmalar beklendiğinin bir göstergesi olduğunu ifade etti.

Krugman, “Bu seneki ödül, ekonomimizi bir bütün olarak, hepimiz için daha iyiye götürecek çalışmalar yapması beklenilen genç bir ekonomiste verilen geleceğe yönelik bir ödül olarak değerlendirilmeli” diye görüşlerini açıkladı. “Aynı zamanda, bu ödül Bay Pfuffnick’in çalışmalarıyla hepimize verdiği umut mesajının ve bu mesaja yönelik inancın bir göstergesidir” dedi.

Krugman, ödülün Pfuffnick’in doktora çalışmalarına başlamak için yaptığı başvuruda sunduğu makalelerin değerlendirilmesi ve büyük bir takdirle karşılanması nedeniyle verildiğiniaçıkladı.

2 comments on “Nobel ekonomi ödülünü, doktorasının henüz ilk senesindeki bir öğrenci kazandı!

  1. […] Akıl ve Beynimiz «← Beyin için Bilinçli Uyku Düzeni Share this on FacebookShare this on TechnoratiShare this on del.icio.usShare this on FriendFeedBuzz up!Subscribe to the comments for this post?Post this on DiigoPost this to MySpaceShare this on Reddit […]

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: