Yorum bırakın

Yılın Nobel zamanları

Nobel Madalyası

Nobel Madalyası

Altı dalda verilen Nobel Ödülü madalyalarının bir yüzü birbiriyle aynı, yukarıdaki gibi. Diğer yüzleri ise farklı, sadece fizik ve kimya dallarında verilen ödüllerin diğer yüzleri birbiriyle aynı. Onların diğer yüzünde ne olduğunu öğrenmek için Nobel ödülleri hakkındaki bilmediğiniz 10 gerçek adlı daha yeni yazdığım yazıya göz atabilirsiniz.

Bildiğiniz (ya da az sonra öğreneceğiniz) üzere, her yıl Ekim’in ilk haftas ı Nobel ödülleri veriliyor, tüm hafta boyunca çeşitli dallardaki Nobel ödüllerini kazananlar açıklanıyor. Önemli bir hafta, çünkü her ne kadar bizi pek ilgilendirmese de, yeni keşiflerin ve bilimsel gelişmelerin dünya çapında saygınlığı olan bu ödülle şereflendirildiği bu hafta içerisinde, normalde pek insan içine çıkmayan bilim adamları uluslararası pop starı haline dönüşüveriyorlar (mecburen)!

Altı dalda verilen ödüllerin ilki dün “tıp ve fizyoloji” alanında verildi bile. Haftanın geri kalanında da diğer ödüller verilecek. Hafta boyunca ve ertesinde, bu sene ödülleri kazananlar bizim yapamadığımız neleri yapmış da almış, onu inceleyip anlamaya çalışacağız.

2009 yılında tıp alanında Nobel ödülü üç Amerikalı’ya gitti. Aslında Amerikalı dediğime bakmayın, ikisi aslen göçmen bunların. İsimleri ise Elizabeth Blackburn, Carol Greider ve Jack Szostak. Lafı daha sonra uzatmak sözüyle,  şu ilginç noktayı da söylemeden bitirmeyeyim: Ödülün tarihi boyunca daha önce sadece 10 kadının fizik, kimya veya tıp alanlarında Nobel aldığını hatırlayınca, bu sene iki kadının birden kazanması bile benim için heyecan verici.

Afferim onlara!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: