3 Yorum

Popüler olma ve genetik yapının insan davranışları üzerindeki etkileri

Kalk Artık sitesindeki şu makalede insanların içinde bulundukları sosyal gruplardaki poziyonları (grubun merkezinde yer alma, kabul edilme, tam olarak gruba uyum sağlayamama) ve davranış şekillerinin genetik faktörlerle ilişkisi üzerinde ilginç bulgular bulunuyor. Makalede sözü edilen araştırma sonuçlarına göre, genetik faktörler elbette tamamen sorumlusu değil sosyal pozisyonumuzun, ancak önemli bir rol oynadıkları sonucuna ulaşılabiliyor.

Aynı haberin, daha fazla bağlantı ve detay içeren bir versiyonuna Scientific American’ın bu linkte yer alan sayfasından da ulaşılabilir.

3 comments on “Popüler olma ve genetik yapının insan davranışları üzerindeki etkileri

 1. İnsan dnası yüzyıllarca çeşitli değişmelere uğramıştır. Özellikle sarmar üzerinde yer alan gurupsal değişmeler insanı çok farklı bir canlı haline getirmiştir. Öncelikle popülerlik saçmalıktan başka bişey değildir. Popüler olmayı isteyen bir canlı sadece şaklabanlık yapan bir insandır. Genetiğine gelince. Davranışlar kesinlikle genetikle alakalı değildir. Bunu söyleyen insanlar kendilerini kandırmakta çok başarılı olabiliyorlar.

  Ayrıca genetik özelliklerde doğuştan gelen davranış modeli diye bişey yoktur. Olmasıda mümkün değildir. Yetenekler doğuştan genetik ile gelebilir ancak oda tam olarak kanıtlanabilmiş değil.

 2. Tüm dile getirdiğiniz görüşlerinizi daha sonra yeniden gündeme getirmeyi şimdilik bir kenara bırakarak, saatin geç olması ve bastıran uyku nedeniyle bu yorumunuz hakkında sadece iki nokta üzerinde durmak istiyorum. Daha sonra, daha uzun bir şekilde görüşlerimi belirtmekten ve sizinkileri duymaktan memnun olurum.

  1. “Öncelikle popülerlik saçmalıktan başka bişey değildir. Popüler olmayı isteyen bir canlı sadece şaklabanlık yapan bir insandır.” demişsiniz. Bunu yazarken dahi, bu söylediğinizin sadece sizin fikirlerinizi yansıtan, dolayısıyla subjektif bir saptama olduğunun farkındaydınız sanırım. Felsefi, sosyolojik, etik ve daha pek çok açıdan konu tartışılabilir elbette, ancak bu yazıda kullanıldığı anlamıyla “popülerlik”, varlığından hoşnut olsak da olmasak da var olan ve her gün çevremizde gözlemlediğimiz, üstelik bilimsel olarak da kabul edilen bir olgudur.

  Konumuz, bir insanın popüler olmaya çalışması değil, insan ilişkileri ile içinde bulunduğu gruptaki davranışlarının kökenleridir.

  2. Belirttiğiniz gibi yetenekler doğuştan gelebilir, fakat belirtmediğiniz gibi, bu belirli bir ölçüye kadar bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçektir.

  Farklı sosyal çevrelerde büyütülen tek yumurta ikizlerinin sosyal, matematik, görsel alanlara neredeyse aynı derecede yatkınlık gösterdiklerini kanıtlayan sayısız araştırma, bu konuda ilk gelen örnekler mesela. Ya da otizmin genetikle ilgisi konusunda, belirli mesafe alınmış araştırmalar gibi…

  Kaldı ki, bir insanın kişiliğinin, yani “persona”sını oluşturan bütüncül kimliğinin ister istemez yeteneklerine dayanmak zorunda olduğunu, en azından çocukluğunda yatkın olduğu alanlara (sosyal ilişkiler, matematiksel ya da pratik zeka gibi) dayanmak durumunda olduğunu da kabul edebiliriz.

  Elbette ki, belirttiğiniz gibi bu faktörlerin bir insanın kişiliğinin oluşumundaki ağırlıkları halen tartışılagelen ve her gün hakkında birbirinden ilginç yeni araştırmaların yayınlandığı bir konu.

  Ancak, hem temel mantığımız, hem de bugüne kadar çok açık olarak ortaya konan bilimsel bulgular, sosyal ilişkilerde daha başarılı olma yetisinin (ki buna içine biraz da sansasyon sosu katarak bu makalede “popülerlik” olarak değindik) bir nebze de olsa genetik kökleri olduğu yönünde.

  Diğer bazı yeteneklerin ise, yine değişen oranlarda doğuştan geldiği bilinen bir gerçek.

  Konu uzun, ayrıntıları çetrefilli.. Daha sonra devam etmek üzere.

 3. Öncelikle yanıtınız için teşekkürler. Yukarıda bahsettiğiniz “Toplumsal Popülerlik” kavramına değinmeden geçemicem. Hepmizin bildiği gibi ilklel insanlar sabahları dışarı avlanmaya çıkarlar ve en çok avı yakalayan eş seçme hakkına sahiptir. İnsan davranışlarının yapı taşını oluşturan bu olgu şüphesiz popülerlik kavramının ortaya çıkmasına neden olmuştur. Ancak günümüzde bunun farklı yorumlanmasından kaynaklanan ciddi psikolojik sorunlar ortaya çıkmaktadır. Örnek verecek olursak bir ortamda herkez uyuşturucu madde alıyorsa, o ortamın popüleritesi uyuşturucu madde üzerine kurulmuş oluyor. Yada açıklamayı genişletirsek popülerlik neden-sonuç ilişkisinde o toplulukta söz sahibi olan kişinin davranış tarzı ve kullandığı araç-gereç popüleritenin oluşmasına neden oluyor.

  Sonuç olarak benim ilk yorumumda belirtmek istediğim tam olarak buydu. Yani davranışın ( Toplumsal davranışın ) doğuştan ziyade sonradan toplum içerisinde oluştuğu bana daha mantıklı gelmektedir. Saygılar..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: