3 Yorum

Hafıza eğitimleri, zeka seviyesini geliştirebiliyor!

Yıllar boyunca bilim adamları IQ’nun, yani, kısa bir tanımla, karşılaşılan yeni problemleri çözme ve sağlam bir mantık kurgusuna sahip olma yeteneğinin değiştirilemeyeceğini ya da geliştirilemeyeceğini kabul ettiler. Üstüne üstlük bize de böyle söyleyip, bunu bize kabul ettirdiler!

Bu anlayışa göre bir insanın zeka (IQ) seviyesi doğuştan geliyordu ve hepsi bundan ibaretti. Hiç kimse beyni çalıştırabilecek egzersizlerin, yeterince tekrarlanmaları halinde doğuştan gelen zeka seviyesini yükseltebileceğini düşünemiyordu bile.

Ama gün geldi, devran döndü, bilim yine yapacağını yaptı. Proceedings of the National Academies of Sciences isimli bilimsel dergide yayınlanan linkte görebileceğiniz çalışma, bütün bu basmakalıp yargıları öyle bir yerlebir ediyor ki, bir daha toparlanmaları mümkün olmaz artık…

Neden İngilizce link veriyorsun, biz Allah’ın Anglosakson’unun diline hakim olmak zorunda mıyız, diye soracak olan arkadaşlara, her zamanki gibi içerik konusunda yardım teklifim bakidir.

3 comments on “Hafıza eğitimleri, zeka seviyesini geliştirebiliyor!

 1. Beyin gerçekten çok farklı bir organ. Sinir sinansları üzerinde veri giriş – çıkışını sağlayan özel bir enerji var. Bu enerji benim düşüncemde ATP nin yeniden füzyon ile yorumlanmış hali yani bio enerji. Bio enerji nerdeyse 50 volt ve 25,0695 mAmp gücünde. Tabi bunu kullanmak şu anda mümkün değil. Ama neden olmasın.

 2. Bio enerji ne demek, ne yazık ki bilgim yok. Ancak, zaten beyin hakkında ne denli bilgili olduğumuz hakkındaki düşüncelerimi “Bu blog hakkında” sayfasında dile getirdim. Bir daha burada tekrarlayarak, dilerseniz gereksiz zaman kaybına yol açmamayım.

  Bu şekilde düşünmeme rağmen, sizin kendinize ait fikirlerinizi takip ediyor ve fizik ile sizin ilgi alanınız olan diğer konular, benim alanım olmamasına rağmen anlayabildiğim kadarıyla bir şeyler kapmaya çalışıyorum. Bu yüzden katkılarınız için teşekkür ederim.

  Sonuç olarak, beynin enerji açısından incelenmesi, yani beynin içinde dolaşan enerjinin türü ve büyüklüğü, beynin çalışırken tükettiği enerji vb. konuların, beyin hakkındaki çözülmeyi bekleyen sonsuz sorulardan sadece bir kısmını oluşturduğu fikrindeyim.

  Selamlar,

  Can

 3. Bilim böyle gelişen bir disiplindir. Sizin bildiğiniz konuları burda dile getirmeniz ve benimde sizin konularınıza katkı sağlamam bilimi ilerletir. Herkez herşeyi bilemediği gibi sizin bilgilerinizde bize ışık tutuyor. Ben ve benim gibi düşünen insanlar özellikle insan beyni üzerine çeşitli teoriler yazıyor. Ancak beynin gizemini çözmek aslında evrenin gizemini çözmekten daha zor. Özellikle beynin çalışma prensibi de ( teknik özellikleri diyelim ) sizin çalışmalarınızı desteklemek amacıyla yapılıyor.

  Sözlerimi bitirmeden önce belirtmeliyim. Çalışmalarınızı takip etmekle beraber elimden geldiği sürece bilgi paylaşımına devam etmeyi düşünüyorum.

  Saygılar…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: